آتش‌سوزی کلیسای نوتردام در پاریس!!

کلیسای نوتردام پاریس در ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ (۲۶ فروردین ۱۳۹۸) دچار آتش‌سوزی جدی شد. با توجه به اهمیت تاریخی این کلیسا، این حادثه باعث واکنش‌هایی در سراسر جهان شد. این آتش در ساعت ۱۸:۵۰ رخ داد. با وجود این‌که علت این حادثه هنوز مشخص نشده‌است اما احتمالاً اینکه این آتش‌سوزی به بازسازی کلیسا مربوط بوده باشد، وجود دارد. فعلاً هیچ کشته یا مجروحی در این حادثه گزارش نشده‌است. در این حادثه برج و سقف کلیسای نوتردام فرو ریخت و آسیب جدی به قسمت‌های داخلی کلیسا و تزئینات آن وارد شد

کلیسای نتردام از محبوبترین نقاط گردشگری در فرانسه بود که سالانه بیش از ۱۳ میلیون بازدید کننده داشت. این کلیسا تا مدتی طولانی بزرگترین کلیسای اروپا بوده‌است. اهمیت این بنای تاریخی در این است که به عنوان زیباترین اثر در معماری گوتیک شناخته می‌شود که برای تزیین داخل و خارج آن صدها مجسمه کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب تراشیده‌اند. ویکتور هوگو در اثر سال ۱۸۳۱ خود به نام «گوژپشت نتردام» که فیلم مشهوری نیز از روی آن ساخته شده‌است، این کلیسا را محور داستان‌گویی خود قرار داد که اقبال مردمی به آن را احیا کرد. برج‌های دوقلوی کلیسا در رمان گوژپشت نوتردام اثر ویکتور هوگو محل زندگی کازیمودوی گوژپشت هستند. آتش اوایل غروب از سقف این کلیسای هشتصد ساله آغاز شد و به سرعت گسترش یافت تا جایی که کل سقف آن را نابود کرد.

دود ناشی از این آتش‌سوزی پاریس را فرا گرفت. این درحالی بود که هزاران نفر از شهروندان پاریس نظاره‌گر این صحنه بودند و چند شبکهٔ تلویزیونی این آتش‌سوزی را به صورت زنده نمایش می‌دادند. یک سخنگوی کلیسا به خبرگزاری فرانسه گفته‌است ساختار چوبی که سقف را نگه می‌داشت در آتش از بین رفته‌است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.