آزمایشگاه فضایی کیبو

آزمایشگاه فضایی کیبو، بخشی از ایستگاه فضایی بین‌المللی است که توسط آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن طراحی و ساخته شده است. آزمایشگاه فضایی کیبو، بزرگترین قطعه از قطعات طراحی شده برای ایستگاه فضایی بین‌المللی است و در سال ۲۰۰۸ میلادی به بهره‌برداری کامل رسید.

قطعه اصلی کیبو سیلندری به طول حدود ۱۱متر و قطری حدود ۴/۶متر یعنی تقریباً به اندازه یک دستگاه اتوبوس است و حدود ۱۴هزار و ۵۲۰کیلوگرم وزن دارد. درون این سیلندر فضایی برای ۲۳ قفسه به اندازه یخچال وجود دارد که  ۱۰تای آنها به آزمایش‌های علمی اختصاص داده شده است. کل آزمایشگاه آنقدر بزرگ است که برای انتقال و مونتاژ آن نیازمند سه مأموریت شاتل است.

علاوه بر این آزمایشگاه اصلی متراکم، کیبو فضای ذخیره مخصوصی نیز دارد که ماه مارس به ایستگاه فضایی برده شد. کیبو یک سکوی ورودی نیز دارد که سال آینده به مدار زمین برده خواهد شد. این سکو به بازوهای روباتیکی مجهز خواهد بود که می‌توانند به انجام آزمایشها در خلاء بپردازند.

قرار است در این آزمایشگاه فضایی در زمینه علوم مواد، فیزیک مایعات و پزشکی زیستی آزمایشهایی انجام گیرد. اما کیبو علاوه بر این که کارگاهی برای انجام تحقیقات علمی است، میزبان فعالیت‌های فرهنگی هنری نیز خواهد بود.

ژاپن یک سیستم تلویزیونی با وضوح بالا در خارج این مجموعه کار خواهد گذاشت که ۲۴ساعته تصاویری از کره زمین به ایستگاه زمینی ارسال کند. ژاپن مدت ۲۰سال حدود ۲/۸میلیارد دلار برای ساخت این مجموعه هزینه کرده است. بخش اصلی این آزمایشگاه حدود یک میلیارد دلار می‌ارزد.

آزمایشگاه فضایی کیبو ۲ ژوئن ۲۰۰۸ با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد. خدمهٔ هفدهمین مأموریت ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی که با مأموریت 124-STS شاتل راهی ایستگاه فضایی شده بودند در یک راهپیمایی طولانی کیبو را به ایستگاه متصل کردند و اکنون کیبو آمادهٔ فعالیت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.