آلودگی هوا، سالانه بیشتر از مصرف سیگار انسان می‌کشد!

بگذارید با داستانی آغاز کنیم .. در سال 2012، هنگامی که او 62 سالش شد، همراه با همسرش از خانه‌ی کوچک نزدیک شهرشان به خانه‌ای نو در مرکز شهر نقل مکان کردند تا در کنار دخترش باشد. او از اینکه می‌توانست زمان بیشتری را صرف نوه‌هایش بکند بسیار هیجان‌زده و خوشحال بود، اما در سال اول اقامت‌شان در آن‌جا، مشکلات تنفسی وی آغاز شد که در طی 5 سال بدتر و بدتر می‌شد و داروهای زیادی مصرف می‌کرد تا مجاری تنفسی او باز بماند. اما زمستان کار را سخت‌تر کرد و نفس‌کشیدن برای او سخت‌تر شد. او هیچ پیشینه‌ای از بیماری تنفسی نداشت و هیچ‌کدام از اطرافیانش هم سیگاری نبودند. حتی رژیم غذایی وی هم عوض نشد. فقط یک‌بار دیگر مشابه آن مشکل را داشت که زمانی بود که به هند سفر کرده‌بود که جزو آلوده‌ترین مکان‌های جهان به‌حساب می‌آید. باوجود این موارد، دکتر او مشکوک شد که علت این بیماری و مشکلات، تنفس هوای آلوده است.

این درحالی است که برای میلیون‌ها افراد دیگر در سرتاسر جهان این اتفاقات درحال رخ دادن است. هوای آلوده را نفس می‌کشیم و ترکیبات آن وارد خون می‌شوند و به‌سادگی به ما آسیب می‌رسانند! تحقیقاتی در سال 2019 نشان داده که بیش از 141 میلیون نفر در هوای ناسالم زندگی می‌کنند که بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به مرگ هم شود! امروزه از هوای آلوده به‌عنوان “تنباکوی جدید” نام برده می‌شود که نشان می‌دهد چقدر می‌تواند خطرناک باشد، حتی جالب است بدانید که در سال گذشته 8 میلیون انسان در اثر تنفس هوای آلوده جان خود را از دست دادند که این آمار از میزان مرگ به‌علت تنباکو هم بیشتر است!

آلودگی هوا، سالانه بیشتر از مصرف سیگار انسان می‌کشد - 1

با این وجود همه‌ی ما افرادی معتاد به‌حساب می‌آییم! پژوهشی نشان داده که میزان آسیبی که به ریه‌ها به‌علت تنفس هوای آلوده برای 10 سال وارد می‌شود، معادل 29 سال، هرروز یک پاکت سیگار کشیدن است!

ترکیب هوایی که ما تنفس می‌کنیم می‌تواند بسیار متغیر باشد که از مکانی به مکان دیگر متفاوت است، اما معمولاً در همه‌جای جهان سوختن سوخت‌های فسیلی همچون بنزین و زغال‌سنگ تاثیر به‌سزایی در افزایش میزان این آلودگی دارد. گازهای ایجادشده در اثر سوختن این سوخت‌ها ترکیبات شیمیایی می‌سازد که درنهایت منجر به ایجاد اوزون تروپوسفری می‌شود که ما آن را به‌عنوان آلودگی می‌شناسیم. اما این فقط بخشی از ماجرا است! همین بخش کوچک ماجرا می‌تواند منجر به ایجاد بیماری‌های تنفسی، آسم و عفونت ریوی شود.

در راستای نجات جان خود و اطرافیانمان، بهتر است مصرف‌مان از لوازمی که به‌نوعی به سوخت‌های فسیلی مرتبط می‌شوند را کاهش دهیم تا بتوانیم هرچه بیشتر به سلامت جامعه و افراد آن کمک کنیم و این قاتل خاموش را از بین ببریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.