آنتی‌اکسیدان چیست و در بدن چه می‌کند؟

آنتی اکسیدان‌ها مواد شیمیایی هستند که وجود آن‌ها برای سلول‌ها ضروری است و منبع اصلی آن‌ها، غذاهای گیاهی‌است. هر آنتی‌اکسیدان عملکردی متفاوت دارد، برخی از آن‌ها با رادیکال‌ها آزاد و بعضی از آن‌ها با سلول‌های آسیب‌دیده مبارزه می‌کنند. رادیکال‌های آزاد در بدن طی گوارش غذا و مصرف دخانیات و الکل و نور خورشید ایجاد می‌شود که باید توسط آنتی‌اکسیدان‌ها درنهایت ازبین بروند. درادامه با انواع آنتی‌اکسیدان‌ها و عملکرد آن‌ها به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان در بدن آشنا می‌شویم.

ویتامین E

 

آنتی‌اکسیدان چیست و در بدن چه می‌کند - 1

این ویتامین در چربی‌ها موجود است که با رادیکال‌ها آزاد در بدن درگیر می‌شود و هم‌چنین باعث جلوگیری از افزایش کلسترول بد خون می‌شود. این ویتامین را می‌توان در روغن‌های گیاهی، غلات، آجیل و سبزیجاتی با برگ سبز یافت.

 

ویتامین C

 

آنتی‌اکسیدان چیست و در بدن چه می‌کند - 2

این ویتامین در آب موجود است. معمولاً آن را می‌توانید در مرکبات، سبزیجات سبز و گوجه بیابید، اما دقت کنید که پختن این مواد باعث ازبین رفتن ویتامین C موجود در آن‌ها می‌شود. این ویتامین به پیش‌گیری از سرطان شکم، ریه و دستگاه گوارش کمک می‌کند.

 

بتاکاروتن

 

آنتی‌اکسیدان چیست و در بدن چه می‌کند - 3

بتاکاروتن در میوه‌ها و سبزیجات زرد، نارنجی و قرمزرنگ مانند هویج و در سبزیجات با برگ سبز مانند اسفناج و در غلات دیده می‌شود. بدن شما طی حرکتی بتاکاروتن را به رتینول تغییر می‌دهد و از آن استفاده می‌کند. اما دقت کنید که استفاده‌ی مکمل‌های آن می‌تواند خطرناک باشد.

 

لیکوپن

 

آنتی‌اکسیدان چیست و در بدن چه می‌کند - 4

لیکوپن نوعی کاروتنوئید است که از بدن در برابر سرطان سینه، ریه و پروستات محافظت می‌کند. لیکوپن بیشتر در گوجه یافت می‌شود. و خوب است بدانید که لیکوپن گوجه‌ی پخته‌شده بهتر توسط بدن دریافت می‌شود.

 

سلنیم

 

آنتی‌اکسیدان چیست و در بدن چه می‌کند - 5

این ماده به عملکرد تیروئید کمک می‌کند و دربرابر سرطان کولن، ریه و پروستات بسیار مفید است. شما به‌راحتی می‌توانید با مکمل مقادیر بالایی از آن را دریافت کنید اما ممکن است به مشکلات گوارشی و ریزش مو و ازبین‌رفتن ناخن ختم شود. سلنیم از سیر، پیاز، غذاهای دریایی، گوشت و آجیل قابل دریافت است.

 

فلاونوئیدها

 

آنتی‌اکسیدان چیست و در بدن چه می‌کند - 6

این آنتی‌اکسیدان در چای سبز، انگور، سیب، شکلات و توت وجود دارد و از بدن در برابر سرطان، بیماری قلبی، پیری، زوال عقلی، حمله قلبی و عفونت محافظت می‌کند.

 

امگا 3 و امگا 6

 

آنتی‌اکسیدان چیست و در بدن چه می‌کند - 7

این دو ماده به بدن در مبارزه با بیماری‌های قلبی، سرطان، عفونت، پسوزیاریس و پوکی استخوان کمک می‌کند. دقت کنید که بدن شما قادر به ساخت این ماده در بدن نیست و باید آن را از منابع خارجی مانند ماهی سالمون، ماهی ساردین، تن ماهی، روغن‌های گیاهی و آجیل دریافت کنید.

 

آیا داروها می‌توانند کمک کنند؟

پژوهش‌های طولانی‌مدتی نشان‌داده که استفاده از مکمل‌های این مواد آسیب‌های زیادی را به‌دنبال دارد، پس بهتر است از منابع طبیعی استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.