آیا ممکن است به ام‌اس مبتلا شوم؟

ام‌اس یا مالتیپل اسکلروزیس، بیماری خودایمنی است که در آن خود بدن اقدام به ازبین‌بردن و آسیب‌رساندن به سلول‌های عصبی می‌کند. برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد، اما دادن آگاهی و پیش‌گیری از آن بهترین راه است. در ادامه به بررسی نشانه‌ها و علل آن خواهیم پرداخت.

نشانه‌ها

  • بی‌حسی
  • سرگیجه
  • احساس ضعف
  • اختلال در بینایی
  • درد در یک عضو از بدن

 

علل

خوب است بدانید که عوامل محیطی در این بیماری تاثیر بسیاری دارند. مثلاً افرادی که در آب‌وهوای سرد زندگی می‌کنند، احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند. هم‌چنین کمبود ویتامین D هم می‌تواند باعث ضعف در دستگاه ایمنی و ایجاد این بیماری شود.

سیگار کشیدن و مصرف دخانیات هم احتمال بروز این بیماری را بسیار بالا می‌برد. خوب است بدانید که این بیماری منشا ارثی ندارد، اما ممکن است احتمال آن را ایجاد بکند، بنابراین اگر فردی از خانواده‌ی شما به آن مبتلا شده، شما باید بیشتر مراقب باشید.

اخیراً ثابت شده که هورمون‌های جنسی مانند استروژن و پروژسترون‌ها هم در عملکرد دستگاه ایمنی نقش دارند. مثلاً در هنگام بارداری زمانی که میزان این هورمون‌ها افزایش پیدا کند، فعالیت این بیماری کاهش می‌یابد. در مردان هم به این شکل است، یعنی تستوسترون در فعالیت دستگاه ایمنی نقش مهمی ایفا می‌کند.

تحقیقاتی نشان می‌دهد که  ویروسی هم می‌تواند در این بیماری و افزایش آن تاثیر داشته‌باشد. علاوه بر این استرس و نگرانی هم خطر ابتلا به آن را تا حد زیادی بالا می‌برد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.