آیا واقعاً میزان کالری ورودی و خروجی اهمیت دارد؟

اگر قصد کاهش وزن داشته‌باشید، قطعاً این از اولین مواردی است که مطرح می‌شود! قطعاً به شما می‌گویند که میزان کالری دریافتی‌تان را کنترل کنید، به‌گونه‌ای که هرچه میزان کالری دریافتی‌تان کمتر باشد، بیشتر احتمال کاهش وزن در شما وجود دارد، اما آیا واقعاً این مسئله درست است؟

این تئوری همانگونه که گفته‌شد، بر اساس میزان کالری است که بدن می‌سوزاند، اما خوب است بدانید که سوختن آن به سه فرآیند بستگی دارد:

  • متابولیسم اولیه: بدن شما بیشتر کالری دریافتی از غذاها را صرف فرآیندهای طبیعی همچون ضربان قلب می‌کند.
  • گوارش: حدوداً بین 10 تا 15 درصد انرژی دریافتی از غذاها برای تامین نیروی گوارش مصرف می‌شود و بستگی به غذایی که میخورید دارد.
  • فعالیت‌های بدنی: کالری‌های باقی‌مانده صرف کارهای دیگر همچون راه رفتن، ورزش کردن، کتاب خواندن و یا ظرف شستن می‌شود.

اگر میزان کالری دریافتی‌تان برابر با کالری سوخته‌شده در مجموع این فرآیندها باشد، وزن شما ثابت می‌ماند. پس این قضیه درست است! برای کاهش وزن باید میزان کالری دریافتی هم کاهش یابد.

از دیدگاه زیستی، باقی کالری باقی مانده به‌شکل گلیکوژن در ماهیچه‌ها و یا چربی در بدن ذخیره می‌شود. اما جدایی از میزان کالری، اینکه چه چیزی میخورید هم اهمیت دارد. برای مثال اگر رژیم غذایی شما دارای کربوهیدرات کمتری باشد، شما شاهد کاهش وزن بیشتری خواهید بود. اما دقت کنید که بعضی از کاهش وزن‌ها همراه با کاهش میزان آب یا کاهش ماهیچه‌های بدن است و نه چربی!

آیا واقعاً میزان کالری ورودی و خروجی اهمیت دارد - 1

 

سلامتی اهمیت بیشتری دارد

همانطور که گفته شد، این مسئله که چه چیزی میخورید هم اهمیت بسیاری دارد، و هر میزان کالری به منزله‌ی تامین سلامتی شما نیست!

میزان کالری برروی هورمون‌ها و سلامت به‌طور متفاوتی تاثیرگذار است

غذاهای متفاوت، تاثیرات متفاوتی برروی هورمون‌های شما دارند. برای مثال نحوه‌ی برخورد بدن با گلوکز و فروکتوز که هر دو قندهایی ساده هستند متفاوت است. رژیم غذایی با فروکتوز بالا، باعث افزایش انسولین، افزایش قند خون و کلسترول بد نسبت به رژیم غذایی با همان نسبت گلوکز می‌شود.

اما میوه‌ها، شامل فروکتوز طبیعی همراه با فیبر و آب می‌شوند، که این پیامدهای بد را به همراه ندارد! یا برای مثال، جایگزینی چربی‌های اشباع‌شده با اشباع‌نشده باعث کاهش احتمال بیماری قلبی می‌شود، در حالی‌که میزان کالری هردوی آن‌ها در یک گرم برابر است.

 

نوع غذاها برروی میزان سیری تاثیرگذار است

مواد درون غذاها می‌تواند باعث ایجاد سیری به میزان متفاوتی شود. برای مثال خوردن میزانی از لوبیا گرسنگی شما را نسبت به خوردن همان میزان از آب‌نبات بیشتر کاهش می‌دهد. غذاهای دارای فیبر و پروتئین معمولاً بیشتر احساس سیری در فرد ایجاد می‌کنند. این درحالی است که فروکتوز باعث افزایش بیشتر احساس گرسنگی نسبت به گلوکز می‌شود.

 

منبع کالری تاثیر متفاوتی برروی متابولیسم دارد

بعضی غذاها، نیاز بیشتری برای گوارش دارند پس انرژی بیشتری صرف آن‌ها می‌شود. برای مثال پروتئین از این نوع است، درحالی‌که چربی آسان‌ترین گوارش را در بدن دارد که کالری کمتری مصرف می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.