آیا پلیس می‌تواند شما را مجبور به بازکردن قفل تلفن همراهتان بکند؟

فرض کنید که پلیس شما را گرفته، یا اصلاً دستگیر شده‌اید! آیا پلیس می‌تواند از شما بخواهد قفل تلفن همراهتان را برایش باز کنید؟ اگر این کار را نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟ شما چه حقوقی دارید؟ درواقع این قوانین نسبت به کشور محل زندگی شما متفاوت است، اما در ادامه به بیان برخی از قانون‌های کلی در این باب خواهیم پرداخت.

حقوق من چیست؟

در قانون اساسی برخی سازوکارهای محافظتی برای شما و حریم شخصی‌تان تعریف شده‌است، به‌طوری که در اصلاحیه‌های چهارم و پنجم از شما در برابر جست‌وجوی بی‌دلیل و متهم‌شمردن خود محافظت می‌کند. در کل، پلیس نیاز به مجوز برای این کار دارد اما چند استثنا هم وجود دارد: شما به این کار رضایت داشته‌باشید، دلیل درست و واضحی برای این‌کار وجود داشته‌باشد یا دستگیر شده‌باشید.

دقت کنید که درصورت رضایت شما برای این‌کار، می‌توانید حیطه‌ی جست‌وجوی پلیس را محدود کنید و اگر تخطی صورت گرفت، می‌توانید به سازمان حدود الکترونیکی یا EFF مراجعه کنید. اما اگر دلیل واضحی برای این‌کار وجود داشته‌باشد و پلیس معتقد باشد که مدارکی در گوشی شما وجود دارد که ممکن است از بین برود، آن‌ها اجازه‌ی این‌کار را دارند. و درحالتی که دستگیر شده‌باشید، پلیس فقط حق ضبط دستگاه شما را به‌طور فیزیکی دارد و حق بازکردن قفل آن را نخواهد داشت.

آیا پلیس می‌تواند شما را مجبور به بازکردن قفل تلفن همراهتان بکند - 1

اگر حکم داشته‌باشند چه اتفاقی می‌افتد؟

در این حالت، بهتر است حکم آن‌ها را ببینید و همکاری کنید. هر حکمی معمولاً دارای محدودیت‌هایی است و بهتر است قبل از دادن گوشی‌تان آن حدود را بدانید. در اینجا هم بند پنجم می‌گوید که هیچ پلیسی حق مجبور کردن شما با خشونت برای بازکردن قفل گوشی‌تان را ندارد، برای مثال به‌زور اثر انگشت شما را بگیرد یا گوشی را جلوی صورتتان بگیرد.

 

درصورت همکاری نکردن چه اتفاقی می‌افتد؟

باوجود این‌که این حق شماست، ممکن است مشکلاتی برایتان به‌وجود بیاید. اگر دستگیر نشده‌باشید، ممکن است برای این قضیه به بازداشتگاه منتقل شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.