دربرابر افت تحصیلی تابستانه فرزندان چه باید کرد؟

مسئله‌ی افت تحصیلی تابستانه چیز جدیدی نیست، تحقیقاتی در سال 1996 نشان داد که بسیاری از بچه‌ها در تابستان و دور شدن از مدرسه، دچار این مسئله می‌شوند، اما تحقیقاتی بعداً انجام شد که به‌طور دقیق‌تر این مسئله را مورد بررسی قرار داد.

معلم‌ها چه فکری می‌کنند؟

ناتالی رود که برای 20 سال معلم ابتدایی بوده می‌گوید:” افت تحصیلی تابستانه بسیار واقعی است، اما روی همه‌ی بچه‌ها تاثیر یکسانی ندارد.” وی معتقد است که این اتفاق به دلیل کنار گذاشته‌شدن برخی قانون‌ها و چارچوب‌ها که در زمان مدرسه بودند اما در تابستان همراه بچه‌ها نیستند، اتفاق می‌افتد. او فکر می‌کند که بچه‌ها در فصل تابستان پشتیبانی برای درس‌خواندن و پیشرفت‌کردن ندارند و همه درگیر سفر و ملاقات با افراد دیگر هستند. به‌عنوان یک معلم، او تایید می‌کند که این مسئله می‌تواند ترسناک باشد، زیر شروع دوباره ممکن است کار بسیار سختی باشد.

دربرابر افت تحصیلی تابستانه فرزندان چه باید کرد - 1

بچه‌ها بیشتر ضربه می‌خورند!

واقعیت داستان این است که خود بچه‌ها در طی این افت تحصیلی جا می‌مانند و خلاء بزرگی در مسیر پیشرفت‌شان ایجاد می‌شود. بنابراین بهتر است که به بچه‌ها و پیشرفت تحصیلی‌شان حتی در زمان تابستان هم اهمیت داده شود، اما چه‌کاری از دست والدین در این‌باره بر می‌آید؟

والدین باید بتوانند راه‌های مختلفی را پیش پای بچه‌ها بگذارند، برای مثال می‌توانند آن‌ها را در کلاس‌های مختلف ثبت‌نام کنند و یا حتی برای آن‌ها معلم خصوصی بگیرند و یا خودشان با آن‌ها کار کنند! اما برخی از راه‌های دیگر را ما به شما معرفی می‌کنیم:

  • در روز 30 دقیقه را به خواندن کتاب یا ریاضی کارکردن یا هرچیز دیگری که به‌نظرتان خوب است اختصاص دهید.
  • دفترکار برای بچه‌تان تهیه کنید و از او بخواهید که 5 روز درهفته، 30 دقیقه برروی آن کار کند.
  • به موزه، مرکز علمی یا گالری هنری بروید و از فرزندتان بخواهید توضیحات مربوطه را بخواند و راجع به هرچیز برایتان توضیح دهد.
  • فرزندتان را در تابستان به کتابخانه ببرید.
  • دفتر رنگ‌آمیزی برای فرزندتان بخرید و هردفعه که 30 دقیقه‌ی روزانه‌اش را تمام می‌کند و به‌شما راجع به آن توضیح می‌دهد، از او بخواهید یک بخش از صفحه را رنگ کند و بعد از پایان هر صفحه، به او جایزه دهید!
  • راجع به فرزندتان راجع به اخبار روزانه‌ای که مناسب سنش است، صحبت کنید.
  • با فرزندتان راجع به مسائل مالی صحبت کنید، مثلاً دخل و خرج را به او بدهید و از او بخواهید چیزی را حساب کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.