با اردبیل آشنا شویم

اردبیل از دیگر شهرهای زیبای ایران است که همیشه یکی از مقصدهای گردشگران داخلی و خارجی بوده و هست. واژه اردبیل یک واژه ایرانی است و از ارد به معنای مقدس و بیل به معنای شهر تشکیل شده‌است. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید این شهر بر مسیر جاده ابریشم قرار داشت.

از آن جا که اطراف این شهر را کوه‌ها فراگرفته پس آب‌و‌هوایی سرد داشته و مناسب برای تفریحات سردسیری نظیر اسکی است. بهترین زمان برای سفر به این شهر تابستان است زیرا در این فصل دمایی معتدل دارد.

از صنایع دستی که در این شهر وجود دارد می‌توان به گلیم‌بافی، نمدمالی، صنایع دستی چرمی، چوبی، سنگی، حصیری و … اشاره کرد. از سوغات این شهر به جز صنایع دستی می‌توانید به عسل سبلان، شکلات روسته، شیرینی‌های محلی، تخمه آفتابگردان و حلوای سیاه هم نگاهی بیندازید.

این شهر غذاهای سنتی بسیاری دارد که در این بین آش دوغ اردبیل از برجسته‌ترین آن‌ها است که در جهان معروف است. از دیگر غذاهای معروف این شهر می‌توان به لپه خورشت، بزباش، پیچاق قیمه، دومه کباب و … اشاره کرد.

با اردبیل آشنا شویم - 1

در ادامه با برخی از جاذبه‌های گردشگری این شهر آشنا می‌شویم.

جنگل فندق‌لو

اگر اهل تفرج در مناطق طبیعی هستید حتما سری به این مکان بزنید. در این مکان درخت‌های به، ازگیل، توت‌فرنگی، تمشک و فندق یافت می‌شود که به خاطر تعداد بالای درخت‌های فندق به جنگل فندق‌لو معروف شده‌است.

 

چشمه‌های آب گرم سرعین

این چشمه‌ها که اغلب خاصیت درمانی دارند از کوه سبلان سرچشمه می‌گیرند.

 

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

این آرامگاه که از میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود علاه بر شیخ صفی‌الدین، نخستین پادشاه صفوی، مادرش و برخی از رجال درباری دوره‌ی صفوی نیز در این مکان دفن شده‌اند.

 

دریاچه شورابیل

دریاچه شورابیل قدمتی بیش از دریاچه ارومیه دارد و آب آن شور مزه است هم‌چنین مکانی مناسب برای جذب گردشگران است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.