با درازترین ماهی جهان آشنا شوید!

پاروماهی بزرگ نام یک گونه از تیره پاروماهی است. این ماهی درازترین ماهی استخوانی دنیا است، طول این ماهی ۱۱ متر و در نمونه‌های تأیید نشده تا ۱۷ متر هم گزارش شده‌است. طول عادی آن سه متر اندازه‌گیری شده‌است. بیشترین وزن ثبت شدهٔ این ماهی ۲۶۰ کیلوگرم است.

شکل این ماهی شبیه روبان است، پهلویی باریک دارد و بالهٔ پشتی‌اش در تمام طول بدنش از بین چشم‌ها تا نوک دم امتداد یافته‌است. باله‌های نرمی دارند که به صورت شبکه‌های پوستی است و توسط خارهای استخوانی و شاخ‌دار حمایت می‌شود و تعداد آن‌ها ممکن است ۴۰۰ تا یا بیشتر باشد. بالۀ سینه‌ای و شکمی این ماهی تقریباً در مجاورت همدیگر قرار گرفته‌اند.

پاروماهی بزرگ در لایه‌های بالای اقیانوس آزاد در سراسر جهان یافت می‌شود. عقیده بر این است که پاروماهی به‌دنبال منبع غذایی خود به اقیانوس مهاجرت می‌کند. این ماهی در مسافت‌هایی دور در شمال در مدار ۷۲ درجه شمالی و در جنوب در مدار ۵۲ درجه جنوبی هم یافت شده‌است، ولی بیشتر در منطقه گرمسیری میانگان رایج است. تصور می‌شود که در روشنایی نواحی اپی‌پلاژیک و تاریکی نواحی مزوپلاژیک محدوده تا عمق ۱۰۰۰ متر زیر سطح دریا سکنی گزینند.

با درازترین ماهی جهان آشنا شوید - 1
با درازترین ماهی جهان آشنا شوید - 2
با درازترین ماهی جهان آشنا شوید - 3

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.