با سه دریاچه معروف ایران آشنا شوید

ایران به تنوع دریاچه‌های منحصر به فردش شهره‌ی عام و خاص است. با سفر به دور این کشور زیبا می‌توانید از مناظر بی‌بدیلی چون کویرهای داغ، جنگل‌های متراکم و دشت‌های خیره‌کننده‌ای بهره‌مند شوید.

در ایران دریاچه‌های بسیاری وجود دارد که بخش مهمی از زیست‌بوم آن را تشکیل می‌دهد.امروز قصد داریم 3  دریاچه بزرگ و مهم ایران را به شما معرفی کنیم.

دریاچه‌ی ارومیه

با سه دریاچه معروف ایران آشنا شوید - 1

این دریاچه در شمال‌غربی کشور و محصور بین استان‌های آذر بایجان شرقی و غربی است. در قسمت‌های کم‌عمق این دریاچه کریستال ‌های نمک قابل رویت است. دریاچه ارومیه ازبزرگترین دریاچه‌های جهان به حساب می‌آید با این حال این دریاچه رو به خشکی می‌رود اما لازم به ذکر است که بارش‌های شدید امسال رنگی تازه به این دریاچه بخشیده‌است.

 

دریاچه مهارلو

با سه دریاچه معروف ایران آشنا شوید - 2

دریاچه نمک مهارلو در فاصله‌ی 27 کلیومتری شهر شیراز از استان فارس قرار دارد.این دریاچه از دیگر معجزه‌های ایران به شمار می‌رود، منحصر به فرد بودن این دریاچه به رنگ آن باز می‌گردد که عامل آن نوع به خصوصی از جلبک است که باعث تعییر رنگ آب این دریاچه به صورتی می‌شود.

دریاچه هامون

با سه دریاچه معروف ایران آشنا شوید - 3

مکان این دریاچه در جنوب‌شرقی ایران در استان سیستان و بلوچستان است. این دریاچه متشکل از مجموعه‌ای از رودها واقع در کشور ایران و افغانستان می‌باشد. وسعت این دریاچه چیزی حدود 5660 کیلومتر مربع است که سهم ایران در این بین 3820 کلیومتر مربع بوده که باقی متعلق به افغانستان است. دریاچه هامون توسط یونسکو به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره (برنامه ای با هدف بهبود رابطه بین انسان و محیط زیست اطرافش) در سال 1394 ثبت گردیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.