با شهر کاشان بیشتر آشنا شوید

کاشان شهری تاریخی است که مرکز شهرستان است و بخشی از استان اصفهان محسوب می‌شود.

کاشان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران و مشهور به دارالمؤمنین است. این شهر دارای بیش از ۷۵۰۰ سال قدمت شهرنشینی و یکی از زیباترین شهرهای ایران است و اولین سکونت گاه جمع نشینی و شهرنشینی بشر روی کره خاکی با نام تمدن سیلک بوده و اولین تمدن آریایی و اولین گویش و لهجه و زبان آریایی و فارسی کنونی از این تمدن و این شهر بوده‌است…

کاشان شهری با اصالت و با مشاهیر علمی و ادبی زیادی است و نقش پررنگی در صنعت گردشگری ایران دارد. عده‌ای از مورخین این شهر را با اصالت‌ترین و اولین شهر ایران و جهان می‌دانند.

جاذبه‌های گردشگری و اقلیم این شهر که دارای دو بخش کوهستانی و کویری است آن را به یکی از سکونتگاه‌های مهم در ایران بدل ساخته‌است و آداب و رسوم گلاب‌گیری و قالی‌شویان از مراسم سنتی این شهر به حساب می‌آید که سالانه بازدیدکنندگان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. مراسم گلاب‌گیری معمولاً از اوایل اردیبهشت ماه شروع شده و مراسم قالی‌شویان در مهرماه هر سال در کاشان برگزار می‌گردد.

از آنجا که مردمان کاشان به سنت های مذهبی پایبندند، ماه رمضان در این شهر حال و هوای خاصی دارد و برخی مراسم جالب در آن برگزار می شود. خانه تکانی و غبار روبی مساجد از جمله رسوم قدیمی مردم در آستانه ماه مبارک رمضان است که آداب خاصی دارد. تهیه ترشی ها و مرباهای خانگی زنان خانه دار از دیگر رسوم این ماه است که پیش از رسیدن ماه رمضان صورت می گیرد تا به هنگام سحری و افطار طعم تازه ای به لحظات کاشانی ها بدهند. 

ماه رمضان قداست خاصی برای مردم کاشان دارد؛ به طوری که به ندرت در این ماه جشن یا آیین سرور برگزار می‌شود. آن‌ها بر این باورند که ماه رمضان، ماه دعا و نیایش و نزدیکی به خداست. دعای افطار و سحرخوانی از رسوم قدیمی کاشانی‌هاست که هنوز هم توسط برخی از پیرمردان این رسم برگزار می‌شود و صدای آن‌ها در کوچه‌های تاریخی این شهر می‌پیچد. آش جو از خوردنی‌های معروف این ماه در کاشان است و شربت خاکشیر در سفره مردم کاشان دیده می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.