چگونه خودکنترلی را بهبود ببخشیم و راحت‌تر به اهدافمان برسیم؟

خودکنترلی درواقع کودک جدیدی در علم روانشناسی محسوب می‌شود و از شروع‌شدن بحث آن میان افراد مدت‌زمان زیادی نمی‌گذرد. اما این مسئله، نشان داده که ستاره‌ای واقعی است و تاثیرات زیادی برروی زندگی دارد.

درواقع خودکنترلی، توانایی فرد برای مطیع‌کردن احساسات و اخلاقیاتش است برای رسیدن به هدفی طولانی‌مدت. مبدا این احساس، بخش جلویی مغز است که مسئولیت برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری و تشخیص خوب از بد را برعهده دارد. اما چگونه این مهارت را بهبود ببخشیم؟

خوردنی قندی بخورید

بله، خنده‌دار به‌نظر می‌اید اما حقیقت دارد. ثابت شده که قدرت خودکنترلی به میزان گلوکز خون بستگی دارد. مغز نیاز به انرژی دارد و فقط هم از گلوکز تغذیه می‌کند!

 

محرک‌های درونی خود را توسعه دهید

تحقیقات دیگری نشان داده که زمانی که چیزی از درون شما را به سمت هدف‌تان سوق می‌دهد، پس قدرت خودکنترلی‌تان هم افزایش می‌یابد. درواقع شما باید خواسته‌هایتان را به بایدهایتان تبدیل کنید تا به آن‌ها برسید!

 

“چرا”هایتان را بیابید

درواقع باید اهداف پشت کارهایی که انجام می‌دهید را بیابید تا چیزی برایتان بی‌معنی نماند. برای مثال اگر می‌خواهید یک تکه کیک را نخورید، راحت‌تر است اگر به خودتان بگویید که می‌خواهید سالم بمانید به‌جای آن‌که به خود بگویید که بعداً به‌جای آن یک میوه می‌خورید.

چگونه خودکنترلی را بهبود ببخشیم و راحت‌تر به اهدافمان برسیم - 1
 

از دست اشتباهتان استفاده کنید

برای کارهایی همچون استفاده از موس کامپیوتر، بازکردن در، هم‌زدن قهوه از دست غیرتخصصی‌تان استفاده کنید. تحقیقات بسیاری نشان داده که این‌کار باعث کنترل بیشتر برروی احساس خشم و ترس و پرخاشگری در فرد می‌شود.

چگونه خودکنترلی را بهبود ببخشیم و راحت‌تر به اهدافمان برسیم - 2
 

برروی “یک” هدف تمرکز کنید

به‌جای چیدن چندین هدف پشت سر هم، یک هدف را انتخاب کنید و تمام تمرکزتان را برروی آن قرار دهید، این‌طوری میزان استهلاک‌تان هم در مرور زمان کمتر می‌شود و کمتر خسته می‌شوید و احتمال دست‌کشیدن‌تان از هدف‌تان بسیار پایین می‌آید.

 

تمرین کنید

این قدرت مثل ماهیچه است، با تمرین بیشتر، بهتر می‌شود. در کوتاه‌مدت، ممکن است احساس کنید که دیگر توانی ندارید، اما در طولانی‌مدت، می‌توانید برای خودتان قدرت و استقامت بسازید تا به چیزی که می‌خواهید برسید. درست مانند باشگاه‌رفتن است، در روزهای اول، درد زیادی را تحمل می‌کنید، اما هرچه جلوتر می‌روید، تمرین‌های روزهای اول برایتان به طرز مسخره‌ای آسان می‌شوند.

 

عادت‌های خوب را در خود پرورش دهید

زمانی که قصد دارید خودکنترلی‌تان را بهبود ببخشید، عادت‌های خوبی در شما به‌وجود می‌آیند که در ابتدا نیاز به تمرین دارند اما بعداً بخشی از شخصیت‌تان می‌شوند. می‌توانید از برعکس این قضیه هم استفاده کنید، عادت‌های خوب را در خود پرورش دهید، تا به خودکنترلی بیشتری دست یابید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.