جانورانی با خون آبی!

داشتن خون آبی رنگ در جانوران از نظر ما انسان‌ها عجیب‌وغریب است. اما آیا می‌دانستید که داشتن خون آبی رنگ به صاحبش توانایی‌های ویژه‌ای نیز می‌دهد؟ وجود مس در خون، باعث آبی‌رنگ شدن آن می‌شود. اکنون به بررسی چهار جاندار با این ویژگی خواهیم‌پرداخت.

1. اختاپوس قدرتمند

این مخلوق جالب دارای قدرت حیرت‌انگیزی است. خون آبی رنگ آن کمک می‌کند که در آب‌های بسیار سرد و یخ‌زده و هم چنین در آب‌های گرم زنده بمانند.

2. آرمادیلو

همه‌ی ما ممکن است این موجود را بشناسیم، ولی آیا می‌دانستید که این موجود دارای خون آبی رنگ است؟ این سخت‌پوستان ادرار نمی کنند و می‌توانند با مقعدشان آب بنوشند. آرمادیلوها وقتی بیمار می‌شوند رنگشان آبی می‌شود.

3. حلزون

حلزون‌های دوست داشتنی دارای خون آبی رنگ هستند. البته اکثر نرم تنان اینگونه هستند و حلزون هم از این قاعده مستثنی نیست. بعضی حلزون‌ها تا 15 سال می‌توانند زنده بمانند و ماده‌ی لغزنده بدنشان باعث ایجاد مکش می‌شود و آن‌ها را قادر می‌کند که سروته بخزند. حلزون‌های باغچه‌ای تا 14175 دندان دارند که روی زبان‌شان قرار می‌گیرد.

4. خرچنگ نعل اسبی

این موجودات خارق‌العاده حدود 450 میلیون سال قدمت دارند و نوادگان بندپایان هستند. آن‌ها می‌توانند تقریبا از هر ماده‌ی آلی تغذیه کنند.

آن‌ها خرچنگ نیستند، بلکه جزء گروهی به نام لیمولیده به شمار می‌روند. دانشمندان از خونشان برای تست داروها و کاشت‌ها برای مواد سمی استفاده می‌کنند. خون این خرچنگ‌ها را مثل گاو می‌دوشند و سپس آن‌ها را در طبیعت رها می‌کنند. خون آن‌ها دارای خاصیت آنتی بیوتیک ابتدایی حیرت‌انگیزی است که برای مصارف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.