چگونه در زمان کوتاهی به خواب برویم؟ (بخش اول)

زمان زیادی طول می‌کشد تا به خواب بروید؟ نگران نباشید، شما تنها نیستید! طولانی‌شدن فرآیند به خواب رفتن ممکن است موجب ناراحتی و نگرانی افراد شود، که خود این نگرانی می‌تواند مغز را بیشتر بیدار نگه دارد! و اگر مغزتان به خواب نرود، درواقع بدنتان هم نمی‌تواند بخوابد، اما برخی راه‌های ثابت‌شده‌ی علمی وجود دارد که با امتحان‌کردن آن‌ها راحت‌تر به خواب می‌روید! با ما همراه باشید تا در دو بخش با این ترفندها آشنا شوید.

در 10 ثانیه

ارتش پروازی آمریکا، راهی برای خوابیدن خلبان‌ها در 2 دقیقه یا کمتر پیدا کرده! اما تمرین‌کردن این روش برای سربازان حدود 6 هفته زمان برده، و بعد از این مدت جواب داده، به‌طوری که حتی بعد از نوشیدن قهوه و یا حتی با صدای تیر و تفنگ هم می‌‍توانستند بخوابند!

 

روش ارتشی

  • ماهیچه‌های صورتتان را آرام کنید، حتی ماهیچه‌های درون دهانتان را، طوری که هیچکدام را تحت انقباض احساس نکنید.
  • شانه‌هایتان را بالا و پایین کنید تا تنش‌ها خارج شوند و دست‌هایتان را در طرفین بدنتان قرار دهید.
  • نفس عمیق بکشید و سینه‌تان را تخلیه کنید.
  • پاهایتان را آرم کنید.
  • برای ده ثانیه به فضایی آرام‌بخش فکر کنید و آن را تصور کنید.
  • اگر این راه جواب نداد، هی با خود تکرار کنید که “به هیچ‌چیز فکر نکن”.
  • در ده ثانیه، به خواب میروید!

اگر این راه برایتان جواب نداد، راجع به روش‌های آرام‌کردن ماهیچه‌ها تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که آن را درست انجام می‌دهید.

چگونه در زمان کوتاهی به خواب برویم - 1
 

در 120 ثانیه

برای این مدت زمان، دو راه وجود دارد.

 

به خودتان بگویید که بیدار باشید

به این راه، منظور پارادوکسی هم می‌گویند، به این صورت که اگر به خودتان بگویید که بیدار بمانید، ممکن است زودتر به خواب بروید! برای افراد، تلاش برای خوابیدن باعث افزایش نگرانی می‌شود، اما پژوهش‌ها نشان داده که افرادی که به خود می‌گویند که نخوابند، زودتر به خواب می‌روند! اگر شما هم برای نخوابیدن دچار نگرانی می‌شوید، بهتر است این راه را امتحان کنید که بسیار مفیدتر از روش‌های سنتی است.

 

مکانی آرام را تصور کنید

با این روش شما صرفاً از تخیل‌تان استفاده می‌کنید. برخی می‌گویند که تصورکردن چیزی آن را واقعی می‌سازد و این می‌تواند راجع به خوابیدن هم صدق کند. تحقیقاتی در سال 2002 نشان داد که افرادی که از این روش استفاده می‌کنند زودتر از افراد عادی به خواب می‌روند.

تلاش کنید فضایی را با تمام اجزا و صداها و احساساتش تصور کنید، برای مثال آبشاری را با صدای ریختن آب و بوی آب تصور کنید. این روش باعث می‌شود مغز شما به سمت نگرانی و فکرهایش نرود!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.