خواص ویتامین C برای بدن

ویتامین C ویتامینی بسیار مهم برای بدن است که در خود بدن ساخته نمی‌شود و باید از منابع بیرونی تامین شود. این ویتامین در مرکبات و سبزیجاتی مانند پرتقال، توت‌فرنگی، کیوی، فلفل سبز و اسفناج وجود دارد. اما افرادی هم هستند که از مکمل‌های این ویتامین استفاده می‌کنند. در ادامه با برخی خواص این ویتامین آشنا می‌شویم.

  1. کاهش خطر ایجاد بیماری‌های مزمن

ویتامین C آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی است که میزان آنتی‌اکسیدان‌های خون را به‌شدت تا 30 درصد بالا می‌برد که بدن را در برابر هرگونه عفونت یا ویروس مقاوم می‌کند و در نتیجه از بروز بیماری‌های ویروسی و مزمن جلوگیری می‌کند.

 

  1. مبارزه با فشار خون بالا

طی نتایج دریافت‌شده از تحقیقاتی، افرادی که از مکمل‌های این ویتامین استفاده می‌کردند فشار خون طبیعی‌تر و پایین‌تری نسبت به افراد عادی دارای بیماری فشار خون داشتند.

 

  1. کاهش خطر ایجاد بیماری قلبی

این ویتامین باعث کاهش کلسترول بد خون یا LDL و تری‌گلیسیریدهای خون و درنتیجه پیش‌گیری یا کاهش احتمال بروز بیماری‌های قلبی می‌شود.

 

  1. کاهش اوره خون و پیش‌گیری از بروز نقرس

موادغذایی حاوی این ویتامین باعث کاهش اوره خون که ماده‌ای سمی است و در نتیجه پیش‌گیری از بروز نقرس می‌شود.

 

  1. افزایش میزان جذب آهن

ویتامین C باعث افزایش میزان جذب آهن در بدن به‌خصوص در افرادی که کم‌خونی یا کمبود آهن دارند می‌شود، این ویتامین هم‌چنین احتمال بروز کمبود آهن را تا حد زیادی در بدن کاهش می‌دهد.

 

  1. بهبود عملکرد گلبول‌های سفید

ویتامین C باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و گلبول‌های سفید خون و افزایش مقاومت پوست و بهبود زخم‌ها باسرعت بیشتر می‌شود.

 

  1. تقویت حافظه

کمبود این ویتامین در بدن باعث کاهش توانایی حافظه و مواردی مانند زوال عقل می‌شود که استفاده‌ی کافی از آن باعث پیش‌گیری از این اتفاقات می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.