عادت‌هایی برای داشتن ذهنی شادتر و بدنی متناسب‌تر (بخش دوم)

عادت به معنی رفتار یا احساسی است که دور شدن از آن به گونه‌ای مشکل است، اما به محض شنیدن این جمله، به‌یاد عادت‌های بد می‌افتیم! این درحالی است که انسان می‌تواند عادت خوبی داشته‌باشد و از ترک‌نکردن آن به خودش نفع برساند! اگر بدنی سالم‌تر و متناسب‌تر و ذهنی شاداب‌تر می‌خواهید، پس این مطلب برای شماست! با ما همراه باشید، در این مطلب به بیان بخش دوم راه‌هایی برای داشتن ذهنی شادتر و بدنی متناسب‌تر می‌پردازیم. برای مشاهده‌ی بخش اول به اینجا و برای مطالعه‌ی بخش سوم به این مطلب مراجعه کنید.

بازی‌های مغز

خواب

خواب بخش بسیار مهمی از زندگی است، اما متاسفانه با وجود مشغله‌های زندگی ممکن است گاهی اوقات خوابیدن مشکل شود! دقت کنید که چرت‌زدن روزانه را به‌عنوان بخشی از زندگی‌تان قرار دهید، حتی اگر مجبور شوید در زمان ناهار در ماشینتان بخوابید! علاوه بر این، اگر بچه دارید، تمام کارها را کنار بگذارید و زمانی که بچه‌ها خوابیده‌اند، شما هم بخوابید!

 

خوش بگذرانید

حین بزرگ و بالغ‌شدن، اکثر ما فراموش می‌کنیم که از چه‌کارهایی لذت می‌بریم و آن‌ها را فراموش می‌کنیم! اما به یاد داشته‌باشید، لذت‌بردن و خوش‌گذراندن، هرچقدر هم بچگانه، تا زمانی که حال شما را خوب می‌کند لازم است!

 

نگرانی

راجع به چیزهای بی‌اهمیت نگران نباشید، به نتیجه فکر نکنید، به این فکر کنید که کارتان را الان درست انجام دهید، ارزش‌های خود را بشناسید، و برای هدفتان در چارچوب قانون‌هایتان تلاش کنید!

 

روزنگاری

نوشتن روزانه به شما کمک می‌کند به‌خاطر چیزهایی که در زندگی دارید متشکر باشید، و همینطور باعث می‌شود افکار، کارها و هدف‌هایتان را ببینید و عملکرد بهتری از خود نشان دهید.

عادت‌هایی برای داشتن ذهنی شادتر و بدنی متناسب‌تر - 2
 

مرتب‌کردن

مرتب نگه‌داشتن ماشین، خانه و میز کار باعث کاهش استرس می‌شود، پس زمانی را به این اختصاص دهید که وسایلی که موردنیاز نیستند و بیش از یک سال است که از آن‌ها استفاده نکردید را دور بیندازید!

 

بافکر باشید

اکثر ماها آنقدر درگیر آینده یا گذشته می‌شویم که زمان حال را فراموش می‌کنیم و از آن هیچ لذتی نمی‌بریم! از همین لحظه لذت ببرید، به‌جای اینکه اضطراب فردا را داشته‌باشید!

 

لبخند بزنید

لبخند زدن باعث می‌شود که بدن اندروفین و سروتونین ترشح کند که هر دو هورمون به‌عنوان از بین‌برنده‌ی درد و ناقل‌های حس خوب شناخته می‌شوند! تحقیقات نشان داده که حتی الکی لبخند زدن هم باعث این اتفاق می‌شود، پس آن را تظاهر کنید تا واقعی شود!

 

نفس عمیق

نفس عمیق باعث اکسیژن‌رسانی بیشتر به مغز و افزایش احساس آرامش و کاهش اضطراب می‌شود، برای ده دقیقه در صبح، ده دقیقه قبل از ناهار و ده دقیقه قبل از خواب نفس عمیق کشیدن را با خود تمرین کنید.

 

با خودتان حرف بزنید

به خودتان چیزهای خوب بگویید! هر روز صبح، چیزهایی که راجع به خودتان دوست دارید را به خودتان بگویید و از خود تشکر کنید! این کار واقعاً تاثیرگذار است.

 

کاری که دوست دارید را انجام دهید

آیا آشپزی را دوست دارید؟ زمانی را اختصاص دهید که کاری را که دوست دارید انجام دهید و از آن لذت ببرید، این کار باعث کاهش استرس می‌شود، برنامه‌ریزی کنید که حداقل 3 بار در هفته به‌اندازه‌ی 30 دقیقه کاری که دوست دارید را انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.