درست و نادرست‌های مراقبت از زخم

مراقبت از زخم به‌نظر کاری بسیار ساده می‌آید، اما بسیاری از باورهای عامه راجع به آن کاملاً اشتباه و غلط است و ممکن است منجر به بدتر شدن اوضاع شود! در این مطلب به معرفی درست و نادرست‌های مراقبت از زخم خواهیم پرداخت.

استفاده از هیدروژن پراکسید یا الکل

استفاده از این دو ماده برای تمیز کردن زخم درواقع باعث به‌تعویق افتادن روند درمان و آسیب‌رسانی به آن می‌شود. بهترین راه برای تمیزکردن یک زخم استفاده از آب خنک روان و صابونی ملایم است. زخم خود را حداقل برای پنج دقیقه با شرایط ذکرشده شست‌وشو دهید تا کاملاً پاک شود اما برای زخم‌های عمیق‌تر و بزرگ‌تر به پزشک مراجعه کنید.

 

مرطوب نگه‌داشتن زخم

این کار باعث بهبود سریع‌تر زخم و نگه‌داشتن پانسمان برروی زخم می‌شود. این کار حتی به زخم‌های بزرگ هم کمک می‌کند.

 

پانسمان نکردن زخم

پانسمان کردن زخم می‌تواند از زخم دربرابر عوامل بیماری‌زا و باکتری‌های خارجی محافظت کند و درنتیجه به بهبود آن کمک کند. برای کاهش احتمال عفونت بهتر است قبل از پانسمان، زخم را شست‌وشو دهید.

 

آرام جداکردن پانسمان

سریع جداکردن پانسمان از روی زخم باعث ایجاد احتمال بازشدن دوباره‌ی زخم می‌شود، پس این‌کار را به آرامی و باملایمت انجام دهید و درصورت نیاز از آب گرم هم استفاده کنید و پانسمان را در جهت رویش مو جدا کنید.

 

استفاده از کره برای سوختگی

استفاده از کره یا یخ برای سوختگی باعث ایجاد آسیب بیشتری می‌شود. برای سوختگی‌های جزئی مکان سوخته را زیر آب خنک روان نگه‌دارید تا درد کاهش یابد. برای محافظت از مکان ملتهب، از گاز استریل استفاده کنید و تلاش کنید از پانسمان و لباسی استفاده کنید که به آن نچسبد.

درست و نادرست‌های مراقبت از زخم - 1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.