درمان خانگی سوختگی

فرقی ندارد دستتان را با ماهیتابه بسوزانید، یا بر اثر زیاد ماندن در زیر نور آفتاب پوستتان بسوزد، سوختگی یکی از رایج‌ترین مشکل‌هایی‌است که برای هر فردی رخ می‌دهد. سوختگی‌ها براساس شدتشان دسته‌بندی می‌شوند. سوختگی درجه اول به‌عنوان کم‌خطرترین است که فقط لایه‌ی رویی پوست در آن می‌سوزد و قرمزی و التهاب و کمی درد در آن رخ می‌دهد. سوختگی درجه دوم لایه‌های عمیق‌تری از پوست را می‌سوزاند که باعث براق‌شدن آن منطقه، ایجاد تاول و سفیدی و مرطوبی پوست می‌شود. در سوختگی درجه‌ی سوم، تمام لایه‌های پوست آسیب دیده در حالی‌که در سوختگی درجه چهارم، ممکن است به اندام‌های داخلی و استخوان‌ها هم آسیب رسیده باشد که در سوختگی درجه سوم و چهارم، درمان باید در بیمارستان صورت بپذیرد. اما در ادامه به درمان‌های خانگی برای سوختگی درجه اول و دوم می‌پردازیم.

درمان‌های خانگی

 1. آب خنک

اولین کاری که باید در هنگام بروز سوختگی انجام دهید، شستشوی آن برای 20 دقیقه با آب خنک است، دقت کنید که نباید از آب سرد استفاده کنید. بعد از آن محل سوختگی را با صابون و آب بشویید.

 

 1. کمپرس خنک

کمپرس خنک یا تکه پارچه‌ی مرطوب بر روی محل سوختگی می‌تواند از ورم و التهاب آن جلوگیری کند و درد را کاهش دهد. کمپرس را به‌مدت 5 دقیقه با فاصله زمانی 15 دقیقه بر روی سوختگی قرار دهید، اما دقت کنید که استفاده از کمپرس سرد می‌تواند محل سوختگی را بیشتر تحریک کند.

 

 1. پماد آنتی‌بیوتیک

پمادهای آنتی‌بیوتیک می‌توانند از عفونت‌کردن محل سوختگی جلوگیری کنند. پمادهایی مانند باسیتراسین یا نئوسوپورین را برروی محل سوختگی بمالید و آن را پانسمان کنید.

 

 1. آلوئه‌ورا

تحقیقات نشان می‌دهد آلوئه‌ورا در درمان سوختگی‌های درجه اول و دوم می‌تواند بسیار موثر باشد که خاصیت ضد التهابی دارد و روند بهبود را تسریع می‌کند و از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. اما بهتر است از خود آلوئه‌ورای طبیعی استفاده کنید.

 

 1. عسل

عسل علاوه بر طعم شیرینش، خاصیت ضد التهابی و آنتی باکتریالی هم دارد.

درمان خانگی سوختگی - 2

 

 1. تاثیر نور خورشید برروی پوستتان را کم کنید

تمام تلاشتان را بکنید تا از نور خورشید دوری کنید، پوست سوخته نسبت به نور خورشید بسیار حساس است.

 

 1. با تاول‌ها بازی نکنید

بازی‌کردن با تاول‌ها می‌تواند منجر به ایجاد عفونت شود، پس بگذارید خودشان خوب شوند، اما اگر احساس نگرانی راجع به آن‌ها دارید، به پزشک مراجعه کنید.

 

درمان‌هایی که باید از آن‌ها دوری کنید

 1. کره
 2. روغن
 3. سفیده تخم‌مرغ
 4. خمیر دندان
 5. یخ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.