دل‌شکستگی و سرطان!

پژوهش‌هایی اخیراً نشان داده‌اند که سندروم دل‌شکستگی فقط به قلب آسیب نمی‌رساند! استرس و تنش بالای از دست دادن یک عزیز نه‌تنها به قلب، بلکه به عضوهای دیگر بدن هم آسیب می‌رساند! تحقیقاتی نشان داده که این موضوع به ایجاد انواعی از سرطان هم ربط دارد.

سندروم دل‌شکستگی می‌تواند باعث درد در قفسه سینه به‌طور ناگهانی و تنگی نفس شود که گاهی اوقات با حمله‌ی قلبی اشتباه گرفته می‌شود. این نشانه‌ها به‌علت تغییر ناگهانی میزان هورمون‌های مرتبط با استرس در بدن است که این اتفاقات باعث کاهش کارایی قلب و کاهش خون‌رسانی مفید در بدن می‌شود.

دل‌شکستگی و سرطان - 1

این سندروم می‌تواند براثر مرگ یک عزیز، جدایی از شخصی یا مشکلات اقتصادی و یا حتی تجربه‌ای بسیار هیجان‌انگیز اتفاق بیفتد که همه‌ی این‌ها به استرس و هیجان ربط دارد. تحقیقاتی اخیراً راجع به این قضیه برروی 1600 نفر که دارای این سندروم بودند صورت گرفته که افراد در 26 مرکز پزشکی در 9 کشور مختلف مورد بررسی قرار گرفته‌اند و افرادی که بیشتر مبتلا به سرطان شدند خانم بودند و سنی با میانگین 70 داشتند که درواقع میزان این افراد و تعداد سرطان‌های ایجادشده خیلی بیشتر از حد تصور بود! گفتنی است که این مشکل فقط برای افراد سن‌بالا نبود و افراد کمتر از 44 سال در هردو جنس هم به آن دچار شدند!

شایع‌ترین سرطان، سرطان سینه بوده‌است. سرطان‌های دیگر برروی سیستم گوارش و اندام‌های تولیدمثلی و پوست تاثیرگذار بوده‌اند. پس با وجود تمام این مسائل، بهتر است حواستان به سلامت روحی‌تان باشد که تاثیرات به‌سزایی برروی سلامت فیزیکی‌تان هم می‌گذارد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.