راجع به سوختگی درجه اول بیشتر بدانید

سوختگی درجه اول درواقع همان سوختگی سطحی می‌باشد که در آن فقط لایه‌ی رویی پوست تحت تاثیر قرار می‌گیرد. معمولاً این نوع سوختگی با درمان‌ها و مراقبت‌های خانگی بهبود می‌یابد اما ممکن است گاهی وقت‌ها لازم شود به پزشک مراجعه کنید.

نشانه‌های سوختگی درجه اول چیست؟

نشانه‌های این نوع سوختگی معمولاً کم است و بعد از چند روز خوب می‌شود. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به قرمزی پوست، درد و التهاب اشاره کرد. این التهاب ممکن است منجر به ایجاد تاول هم شود. میزان درد این نوع سوختگی هم بستگی به وسعت سوختگی دارد که در میزان‌های بیشتر، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

نکته‌ای راجع‌به سوختگی با الکتریسیته

در این نوع سوختگی که از نوع درجه اول است، بهتر است که به دکتر مراجعه شود.

علل سوختگی درجه اول چیست؟

آفتاب

زمانی که بدون استفاده از ضدآفتاب زیر آفتاب می‌مانید، اشعه‌ی فرابنفش خورشید باعث سوختگی لایه‌ی بیرونی پوست شما و در نهایت قرمزی و التهاب آن می‌شود.

آب جوش

در کودکان زیر 4 سال، سوختگی با آب جوش از رایج‌ترین نوع سوختگی‌ها است. معمولاً ریختن مایعی داغ باعث سوختن دست، بدن و یا صورت آن‌ها می‌شود. این نوع سوختگی هم‌چنین می‌تواند هنگامی اتفاق بیفتد که با آب بسیار داغ دوش بگیرید یا حمام کنید. بهترین دما برای آب در هنگام حمام 120 فارنهایت یا زیر آن است. دمایی بالاتر از این می‌تواند به پوست شما آسیب برساند.

الکتریسیته

بازی کردن با وسایل برقی در کودکان می‌تواند باعث ایجاد خطراتی جدی شود. بنابراین بهتر است هرنوع وسیله‌ی الکتریکی، سوکت و یا پریز را از بچه‌ها دور کنید تا از سوختگی پوستشان به‌وسیله‌ی این وسایل جلوگیری شود.

سوختگی درجه اول چگونه درمان می‌شود؟

بیشتر سوختگی‌های درجه اول در خانه درمان می‌شوند. اما اگر خیلی نگران هستید می‌توانید به دکتر مراجعه کنید. دکتر موارد زیر را بررسی می‌کند:

  • عمق سوختگی
  • اندازه‌ی آن
  • بودن یا نبودن آن در مناطق حساس مانند چشم، بینی و یا دهان
  • بررسی وجود علائمی از عفونت یا عدم وجود آن

اگر محل سوختگی دچار عفونت شد یا خیلی دردناک شد، بهتر است به دکتر مراجعه کنید. در مکان‌هایی از بدن سوختگی دیرتر درمان می‌شوند که بهتر است در این موارد به دکتر مراجعه شود، این مکان‌ها عبارتند از:

  • صورت
  • کشاله ران
  • دست
  • پا

درمان خانگی سوختگی درجه اول

بهترین کار استفاده از کمپرس خنک است، اما دقت کنید که کمپرس نباید به‌هیچ وجه سرد باشد، زیرا باعث تحریک بیشتر سوختگی می‌شود. از هرگونه درمان با روغن و کره دوری کنید. اما از چیزهایی مانند آلوئه‌ورا یا عسل که دارای آنتی‌بیوتیک و لیدوکائین هستند استفاده کنید.

چقدر طول می‌کشد تا سوختگی درجه اول خوب شود؟

معمولاً مدت زمان درمان سوختگی درجه اول بین 3 تا 20 روز است که بستگی به میزان مراقبت دارد. اما اگر نشانه‌هایی از عدم بهبود یا عفونت در آن دیدید، بهتر است با دکتر مشورت کنید.

راجع به سوختگی درجه اول بیشتر بدانید - 2

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.