راه‌هایی برای کاهش استرس امتحانات


فصل امتحانات عموماً برای دانش‌آموزان و دانشجویان سرتاسر استرس است. اما چگونه می‌توانیم از این استرس بکاهیم تا با آسودگی خاطر بیشتری روزهای خود را بگذرانیم؟ در این مطلب به معرفی راه‌هایی برای کاهش استرس امتحانات خواهیم پرداخت.

میز و اتاق خود را مرتب کنید

مرتب‌بودن اطراف شما به مغزتان آرامش بیشتری را القا می‌کند و باعث می‌شود راحت‌تر تمرکز کنید.

 

کتاب‌های متفرقه بخوانید

تحقیقات نشان داده که این‌کار تا 68 درصد به کاهش استرس شما کمک می‌کند. در هرروز به خودتان اجازه دهید که حداقل 10 دقیقه کتاب متفرقه بخوانید تا به آرامش برسید.

 

میزان قند دریافتی‌تان را کاهش دهید

پژوهش‌ها نشان‌داده که افزایش قند خون با افزایش استرس ارتباطی مستقیم دارد. بنابراین تلاش کنید با داشتن رژیم غذایی مناسب آن را کاهش دهید. از نوشیدنی‌های قنددار و آب‌نبات استفاده نکنید، از وعده‌ی صبحانه نگذرید، پروتئین دریافتی بدنتان را با خوردن آجیل یا تخم‌مرغ افزایش دهید، میوه و ماهی زیاد بخورید.

 

از تلفن همراه کمتر استفاده کنید

استفاده از تلفن همراه، تاثیری مستقیم برروی افزایش استرس و سلامت روانی افراد دارد، بنابراین بهتر است تمام نوتیفیکیشن‌های گوشی‌تان را خاموش کنید، گوشی‌تان را یا خاموش کنید و یا روی حالت هواپیما بگذارید، و فقط یک یا دو بار در روز شبکه‌های اجتماعی‌تان را چک کنید.

 

به خاطرات خوب فکر کنید

در روز زمانی را برای فکر کردن به خاطرات خوب اختصاص دهید، این کار باعث افزایش سرتونین در بدن و کاهش استرس می‌شود.

 

نگرانی‌های خود را بنویسید

زمانی را برای نوشتن نگرانی‌های تان روی کاغذ اختصاص دهید، این کار باعث تخلیه‌ی احساسی و کاهش استرس می‌شود.

 

به آهنگ‌های آرام گوش دهید

گوش دادن به موسیقی آرام و کلاسیک برای ده دقیقه در طول روز به کاهش استرس شما کمک می‌کند.

 

به اندازه‌ی کافی بخوابید

پژوهش‌ها نشان داده که خواب کم، باعث افزایش استرس می‌شود، بنابراین تلاش کنید خواب کافی در شب داشته باشید، ترجیحاً تلاش کنید ساعت خواب مشخصی داشته‌باشید و از خوابیدن در بعدازظهر امتناع کنید و تمام دستگاه‌های الکترونیکی خود را قبل از رفتن به تختخواب خاموش کنید و قبل از خوابیدن، کمی کتاب بخوانید، یا به موسیقی آرام گوش دهید و یا به خاطرات خوب فکر کنید.

 

با خودتان مهربان باشید

تلاش کنید به خودتان انرژی مثبت بدهید و افکار ناامیدکننده را از سرتان دور کنید، هم‌چنین در انتهای روز 3 کار خوب یا موفقیتی که در طول روز کسب کردید را بنویسید و با خودتان با لطافت صحبت کنید، هم‌چنین تلاش کنید اهداف واقع‌گرایانه‌ای داشته‌باشید.

 

از چایی یا شکلات تلخ استفاده کنید

این‌کار باعث کاهش هورمون‌های استرس شما می‌شود.

 

برروی روند کار تمرکز کنید، نه عالی بودن

تلاش کنید کار خود را خوب انجام دهید به‌جای فکرکردن به یک نتیجه‌ی رویایی، این کار به شما در واقع‌گرا بودن بیشتر کمک می‌کند و باعث کاهش استرس می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.