ربات‌های انسان‌نما

ربات‌های انسان‌نما به ربات‌هایی گفته می‌شود که از لحاظ خصوصیت‌های ظاهری بسیار به انسان‌ها شبیه هستند. اینگونه ربات‌ها در محیط‌های انسانی و با ابزار ساخته‌شده توسط انسان، می‌توانند تعامل داشته‌باشند، برای مثال جسمی را بردارند یا در محیط کار، راه بروند. در حالت کلی، ربات‌های انسان‌نما از نظر ظاهری شبیه انسان و دارای سر و دو پا و دو دست هستند، در برخی از موارد هم اینگونه ربات‌ها علاوه بر موارد فوق دارای صورت، چشم و لب هم می‌باشند.

می‌توان گفت که سنسورها مهم‌ترین بخش‌های این ربات‌ها هستند که جوانب متفاوتی را بسته به نوع کارکرد ربات اندازه‌گیری می‌کنند و داده‌های مختلفی را به ربات می‌دهند. اصلی‌ترین تفاوت این ربات‌ها با دیگر نوع ربات‌ها این است که باید مانند انسان‌ها رفتار کنند و به همین‌علت، کنترل این‌گونه ربات‌ها و چگونگی آن بسیار مهم و حیاتی است. ویژگی مهم دیگر این ربات‌ها نوع حرکت آن‌هاست که برای هر حرکت نیاز به یک‌سری اطلاعات دریافتی دارد.

ربات‌های انسان‌نما هنوزهم بعضی از ویژگی‌های بدن انسان را مانند انعطاف‌پذیری و قابلیت چرخیدن در درجات مختلف ندارند. با افزودن این موارد به ربات‌ها مشکلات جدیدی به‌وجود می‌آید که دانشمندان درحال تلاش برای رفع آن‌ها هستند تا این ربات‌ها کاملاً مشابه انسان‌ها عمل کنند.

خوب است بدانید دو ربات سورنا ۱ و سورنا ۲ دو نمونه ربات انسان‌نما هستند که توسط دانشگاه تهران طراحی و ساخته‌شده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.