رنگ‌آمیزی و کاهش استرس

رنگ‌آمیزی باعث کاهش استرس و نگرانی و احتمال کمتر ابتلا به افسردگی و افزایش آرامش فرد می‌شود. درواقع افرادی که به این‌کار علاقه دارند و آن را انجام می‌دهند، ادعا می‌کنند که ذهنی آرام‌تر و شادتر دارند و به بیان آن‌ها، هنگام رنگ‌آمیزی نگرانی‌هایشان محو می‌شوند. واقعیت هم همین است! تحقیقاتی برروی افراد افسرده نشان داده که 80 درصد آن‌ها بعد از این‌کار احساس شادی بیشتری داشتند.

درواقع به دیدگاه برخی افراد، رنگ‌آمیزی کاری بچه‌گانه است، اما ناشران کتاب این تابو را کاملاً ازبین برده‌اند و این‌کار را به‌عنوان یک فعالیت بزرگسالانه نشان داده‌اند! رنگ‌آمیزی قبل از خوابیدن هم کمک زیادی به داشتن خواب بهتر به افراد می‌کند. بیایید صادق باشیم، معلوم است به‌جای استفاده از وسایل الکترونیکی و دریافت نور آن‌ها، این‌کار باعث آرامش بیشتر می‌شود درحالی‌که نور ناشی از وسایل الکترونیکی، باعث کاهش چشمگیر هورمون ملاتونین در بدن می‌شود. علاوه بر این، حتی در مساجد مسلمانان و معابد بودایی هم می‌توانید نقوشی به شکل ماندالا را مشاهده کنید!

رنگ‌آمیزی و کاهش استرس - 1

رنگ‌آمیزی، یک نوع هنردرمانی به‌حساب می‌آید که استفاده از آن توسط روان‌درمان‌ها هم توصیه می‌شود. این درحالی است که این نوع درمان نیاز به چیز خیلی خاصی هم ندارد. شما می‌توانید یک کتاب رنگ‌آمیزی بزرگ‌سالان به انتخاب خودتان پیدا کنید و یک جعبه مدادرنگی یا مدادشمعی تهیه کرده و از رنگ‌کردن لذت ببرید! یا اصلاً اگر تهیه‌ی کتاب برای شما سخت است هم می‌توانید تصاویری را از اینترنت دانلود کرده، پرینت گرفته و آن‌ها را رنگ‌آمیزی کنید! اما تمام این‌ها در این حالت است که خوشبختانه در طی سال‌های اخیر، کتاب‌های رنگ‌آمیزی زیادی در کتاب‌فروشی‌های ایرانی یافت می‌شوند و تهیه‌ی آن‌ها نسبت به یکی دو سال گذشته خیلی راحت‌تر شده‌است. البته، انتخاب اشکالی که می‌خواهید رنگ‌آمیزی کنید به عهده‌ی خودتان است، شما می‌توانید از ماندالا، اشکال طبیعت یا هرچیز دیگری استفاده کنید.

لازم به ذکر است که اخیراً نرم‌افزارهایی هم برای این قضیه طراحی شده‌اند، اما استفاده از کاغذ و مداد لذت خاص خودش را دارد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.