با رژیم غذایی کتوژنیک و عملکرد آن در بدن آشنا شوید

رژیم غذایی کتوژنیک یا رژیم کتون‌زا یک گونه رژیم غذایی است با چربی زیاد، اندازهٔ کافیِ پروتئین و قندِ اندک، که بدن را وادار می‌کند تا بجای قند، از چربی برای تأمین انرژی استفاده کند. از این رژیم برای درمان صرع‌های مقاوم به درمان در کودکان استفاده می‌شود.

در حالت عادی، قندهای موجود در غذا در بدن انسان به گلوکز مبدل شده و در سرتاسر بدن — به‌ویژه مغز — پخش می‌شود تا به عنوان منبع انرژی، سوزانده شود. حال اگر در رژیم غذایی، مقدار قند کم باشد، کبد، چربی را به اسید چرب و اجسام کتونی مبدل می‌کند. این اجسام کتونی به مغز رفته و جایگزین گلوکز می‌شود. هرگاه سطح اجسام کتونی در خون و مغز بالا برود و کتوزیس ایجاد شود، شمار حملات صرعی کاهش می‌یابد.

تقریباً نیمی از کودکان و جوانان مبتلا به صرع که یکی از اینگونه رژیم‌ها را آزموده‌اند، شاهد کاهش شمار حملات صرعی‌شان به نصف بوده‌اند و این اثرِ مطلوب، حتی پس از قطع کردن رژیم ادامه داشته‌است. شواهدی در دست است که نشان می‌دهد بالغین مبتلا به صرع هم ممکن است از این رژیم غذایی سود ببرند و یک رژیم نه‌چندان سفت‌وسخت نظیر “رژیم غذائی اتکینز تعدیل‌شده” نیز به همان اندازه مؤثر است. شایعترین عارضهٔ جانبی رژیم کتوژنیک یبوست است که در نزدیک به ۳۰٪ از بیماران دیده می‌شود؛ علت یبوست احتباس مایعات است که زمانی خود جزئی این رژیم به‌حساب می‌آمد، ولی به سبب بالا بردن احتمال تشکیل سنگ‌های کلیوی دیگر جزء آن نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.