آیا عسل می‌تواند جایگزین سالمی برای شکر باشد؟

در مقایسه با شکر، به‌نظر می‌رسد که عسل می‌تواند شیرین‌کننده‌ی سالم‌تر و طبیعی‌تری باشد. اما آیا واقعاً اینطور است؟ این ماده‌ی خوشمزه با قدمتی حداقل 9000 ساله، امروزه به‌عنوان شیرین‌کننده‌ی چای یا قهوه، یا در پخت و پز، یا در سالادها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر قاشق چای‌خوری عسل 64 کالری و 17 گرم قند دارد که قندهای آن معمولاً به‌شکل فروکتوز و گلوکز هستند. اکنون بیایید به بررسی خواص آن نسبت به شکر بپردازیم.

عسل حاوی مقادیر کمتری از قند و کالری نسبت به شکر است

اول از همه، عسل به‌علت وجود آب، حاوی قندی همچون ساکروز نمی‌باشد. هر صد گرم عسل 304 کالری و هر صد گرم شکر 387 کالری دارد!

 

عسل دارای مواد معدنی و مفید است، درحالی‌که شکر نیست

باتوجه به مواد موجود در هر ماده، عسل حاوی مقادیر کمی از مواد معدنی موردنیاز بدن است که سودهایی برای بدن دارند، این درحالی است که شکر این مزیت را دارا نمی‌باشد.

 

ترکیبات زیست فعال موجود در آن

این شیرین‌کننده حاوی انواعی از پلی‌فنل‌ها است، درواقع در عسل بیش از 200 نوع ترکیبات پلی‌فنلی وجود دارد که این ترکیبات ضدمیکروبی و ضدعفونت هستند و خواصی برای بدن به‌همراه دارند.

آیا عسل می‌تواند جایگزین سالمی برای شکر باشد - 1
 

موارد احتیاط

حواستان به عسل‌های غیرطبیعی باشد

متاسفانه امروزه عسل‌های غیرطبیعی که با استفاده از شکر و شربت ذرت تهیه می‌شوند در بازار زیاد شده‌اند که باید هنگام خرید مراقب باشید، این موارد درواقع هیچ‌گونه نفعی به‌شما نخواهند رساند.

 

عسل هنوز هم کالری و قند دارد

درست است که عسل درمقایسه با شکر میزان کالری و قند کمتری دارد، اما هنوز هم مقادیری از آن را دارا می‌باشد، به همین علت در میزان خوردن آن مراقب باشید!

 

عسل برای نوزادان نمی‌تواند خیلی مفید باشد

بوتولیسم ناشی ا زغذا از مشکلات جدی است که نوزادان به آن دچار می‌شوند، باتوجه به پیشنهادات بهتر است به بچه‌هایی با سن کمتر از یک‌سال این ماده‌ی غذایی را ندهید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.