علل مشکلات تکلم یک‌دفعه‌ای

تکلم و صحبت کردن مهم‌ترین راه برای به اشتراک‌گذاشتن افکار و نیازها و احساسات هر انسانی‌است، اما گاهی‌اوقات پیش‌آمده که ناگهانی نتوانستیم کلمه‌ای را تلفظ کنیم. مشکلات تکلم یک‌دفعه‌ای می‌توانند علل متعددی داشته‌باشند که در ادامه نگاهی کوچک به آن‌ها خواهیم انداخت.

استرس یا خستگی

خستگی تاثیر زیادی برروی تکلم دارد، علاوه بر آن احساس نگرانی یا خجالت هم باعث سختی در تلکم می‌شود. اما به‌خاطر بسپارید که هرشخصی ممکن است نگران شود و این مشکلات را جدی نگیرید، فقط علت نگرانی‌تان را ازبین ببرید.

 

نوشیدن زیاد الکل

الکل باعث کندشدن فعالیت مغز و به‌دنبال آن مشکلاتی در تلکم می‌شود. بنابراین بهتر است استراحت کنید و از الکل استفاده نکنید.

 

حمله قلبی

گاهی‌اوقات اگر مشکلات تکلم همراه با بی‌حسی یا ضعف در یکی از بازوها باشد، می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی باشد، به‌گونه‌ای که اکسیژن کافی به اندام‌های شما نرسیده‌است. در این حالت سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 

میگرن

سردردهای میگرنی هم می‌تواند مشکلاتی در تکلم ایجاد کند. عوارض دیگر این نوع سردرد می‌تواند بی‌حسی، سردرگمی یا سرگیجه باشد.

 

مشکلات عصبی

ام اس

این بیماری باعث ایجاد مشکل در انتقال پیام میان اعضای بدن می‌شود که می‌تواند به مشکل در تکلم و ضعف در عضلات ختم شود.

 

سرطان مغزی

وجود تومور در مغز می‌تواند باعث ایجاد سردرد، تغییر در خاطرات و حافظه، حالت تهوع، خوابیدن زیاد، مشکل در تکلم و مشکلات دیگری شود.

 

 

دارو

بعضی داروها، مانند داروهای ضدحساسیت یا فشار خون یا ویتامین C می‌تواند برروی حنجره‌ی شما اثر بگذارد و ماهیچه‌های آن را خشک کند، این داروها هم‌چنین باعث تنگ‌تر شدن رگ‌ها می‌شوند که باعث می‌شود آسیب‌پذیری تارهای صوتی بالا برود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.