فیلم ملک سلیمان

ملک سلیمان عنوان یک فیلم دنباله دار سینمایی محصول ایران است که در سال ۲۰۱۰ اولین بخش از سه‌گانهٔ آن به روی پرده سینماهای ایران رفته‌است. این فیلم روایت مقطعی از زندگی حضرت سلیمان است و در آن از فناوری‌های پیشرفته سی جی ای و دی ای استفاده شده‌است. که نتیجه آن اینست که این فیلم از نخستین تجربه‌های حرفه‌ای فیلمسازی دیجیتال در سینمای ایران به شمار می‌رود. فیلمنامه این فیلم بر اساس سوره‌های قرآن روایت شده‌است.

تحقیقات اولیه جهت جمع‌آوری اطلاعات تاریخی برای مجموعه در حدود ۱ سال و نیم به طول انجامید. بعد از این مرحله شهریار بحرانی، مجتبی فراورده و حمید قدیریان اقدام به نوشتن فیلم‌نامه مجموعه کردند. در انجام تحقیقات مجموعه سعی شد علاوه بر استفاده از منابع اسلامی و قرآنی، از منابع تاریخی و کتب دینی قوم یهود نیز استفاده شود. در نهایت فیلم‌نامه‌ای ۱۵۰ صفحه‌ای به رشته تحریر درآمد که با ۳۹ بار بازنویسی به حدود ۵۱ صفحه رسید. نوشتن فیلم‌نامه فیلم در حدود ۶ ماه به طول انجامید.

بعد از پایان نگارش متن، ۸ ماه صرف آماده‌سازی جلوه‌های ویژه فیلم شده بود. تهیه‌کنندگان با توجه به در نظر گرفتن استانداردهای بالایی که از فیلم نهایی انتظار داشتند، توانایی اتود کارهای ایرانی را در این مورد کافی ندانسته و به دنبال گروه‌های ماهرتری بودند. در نهایت از میان نامزدها، با لئو لو به توافق رسیدند. یکی از شروط همکاری عوامل این فیلم با این گروه طراح جلوه‌های ویژه کامپیوتری، آموزش به ۱۰ نفر از طراحان جلوه‌های ویژه ایرانی در حین انجام پروژه فیلم بود.

پس از امضای قرارداد با لئولو، وی در شرکت طراحی‌اش به نام لجند تونلند واقع در هنگ کنگ اقدام به کار بر روی پروژه نمود. همچنین همزمان شرکت کاریز پارسه نیز با تأسیس در تهران، مسئول هماهنگی گروه هنگ کنگی و عوامل تولید فیلم شد.

فیلم‌برداری این مجموعه از ۱۴ تیر ۱۳۸۶ همزمان با سالروز ولادت فاطمه زهرا آغاز شد و پس از ۹ ماه به پایان رسید. در این میان، فیلم‌برداری فیلم به دلیل آنچه مشکلات مالی عنوان شده بود، تعطیل شد. فیلم‌برداری صحنه‌های فیلم در رستم‌آباد گیلان و شهرستان شهریار انجام شده‌است. خوب است بدانید ساخت موسیقی این فیلم توسط چان کونگ وینگ صورت پذیرفته که مدت زمان زیادی صرف آن شده و در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر جایزه‌ی بهترین موسیقی متن را دریافت کرده‌است و از شاهکارهای موسیقی متن به‌شمار می‌رود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.