مدرسه هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟

مدرسه هوشمند همانطور که از نامش پیداست، با نوع سنتی آن بسیار متفاوت است! در این مدرسه، از وسایل پیشرفته و تکنولوژی‌های متفاوتی بهره گرفته می‌شود تا به هدف نهایی که تحصیل دانش‌آموزان است دست پیدا شود. درواقع هدف و ایده‌ی اصلی مدرسه هوشمند این است که تجربه‌ی خیلی بهتری نسبت به قبل از یادگیری نصیب دانش‌آموز شود، به این علت که تکنولوژی روز به روز درحال پیشرفت است و ممکن است راه‌های سنتی و قدیمی دیگر آنقدر که قبلاً بودند، موردعلاقه و کارساز و دوست داشته‌شده نباشند. اما بیایید نگاهی به مزایای این‌گونه مدرسه بیندازیم.

دسترسی راحت به اطلاعات

این احتمالاً بهترین مزیت کلاس هوشمند است. کلاس هوشمند فراوان است از انواع و اقسام وسایلی همچون گوشی و لپ‌تاپ که توانایی اتصال به اینترنت را دارند، به همین علت دانش‌آموزان به راحتی می‌توانند با ضربه‌ی انگشت چیزی را که می‌خواهند پیدا کنند! البته این مزیتی برای معلمان هم محسوب می‌شود.

 

یادداشت‌برداری با وسایل دیجیتال

از ویژگی‌های دیگر کلاس هوشمند این است که دانش‌آموزان قادرند با استفاده که تبلت و قلم‌های مخصوص به آن از چیزهایی که می‌خواهند یادداشت‌برداری کنند، کاری که این‌روزها کمتر کسی سر کلاس انجام می‌دهد، و هیچ‌کس مجبور نخواهد بود کتاب و دفترهای سنگین را با خود حمل کند، اینطوری هم آسان‌تر می‌شود و هم میزان یادگیری افزایش می‌یابد.

 

درک بهتر مطالب

اگر راه بهتری برای یادگیری و درک مطالب وجود داشته‌باشد، استفاده از کلاس هوشمند قطعاً مزایای بیشتری خواهد داشت، زیرا در این نوع کلاس بیشتر افراد به‌طور دیداری و شنیداری با استفاده از فایل‌های صوتی و پاورپوینت‌ها و تصاویر با مطالب سروکار دارند که باعث درک زودتر مطلب برای افراد می‌شود. درواقع یک عدد عکس، در برخی موارد می‌تواند جایگزین مناسبی برای هزاران کلمه باشد!

مدرسه هوشمند - 1
 

دسترسی بهتر دانش‌آموزان غایب

مسئله‌ی دیگر این است که تمام جلسات کلاس‌های هوشمند ضبط می‌شود، پس این به آن معناست که اگر غایب بودید هم نگران نباشید! شما می‌توانید به‌سادگی فایل‌های ویدیویی را دریافت کنید و حضور خود را در کلاس احساس کنید!

 

یادگیری به شیوه‌ی پویا

کاملاً مبرهن است که همه‌ی دانش‌آموزان از یک میزان توانایی برای یادگیری مطالب برخوردار نیستند، به‌طوری که دانش‌آموزان ضعیف‌تر با چالش‌هایی مواجه می‌شوند. در کلاس‌های هوشمند، از جلوه‌های دیداری برای آموزش مطالب استفاده می‌شود، و این باعث واضح‌تر شدن مطالب و یادگیری سریع‌تر حتی در دانش‌آموزان ضعیف می‌شود.

 

تعاملی‌بودن کلاس

هم دانش‌آموزان و هم معلم از وسایل دیجیتال استفاده خواهند کرد و هرکدام نقشی را برای ایفا کردن خواهند داشت، پس تعاملی بودن شیوه‌ی تدریس کاملاً مشهود خواهد بود!

 

عدم استفاده از کاغذ

امروزه میزان زیادی از کاغذ روزانه در سرتاسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد که این قضیه جان تمامی جنگل‌های جهان را به‌خطر می‌اندازد! و قطعاً همه در جریانیم که با این اتفاق چه بلایی سر کره‌ی زمین خواهد آمد .. این شیوه‌ی آموزش باعث کاهش حداکثری استفاده و هدررفت کاغذ می‌شود که باعث کاهش ردپای کربن‌دی‌اکسید و آسیب به لایه‌ی اوزون هم می‌شود!

 

دسترسی آسان

هرساله دانش‌آموزان هزینه‌های گزافی را برای تهیه‌ی دفتر و کتاب و خودکار و وسایلی از این قبیل متحمل می‌شوند، که علاوه بر هزینه، زمان آن‌ها هم درحال مصرف‌شدن است! در مدارس هوشمند، این هزینه‌ها به حداقل می‌رسند، زیرا شما فقط یک‌بار در اول سال وسیله‌ی الکترونیکی را خریداری می‌کنید و داستان تمام می‌شود!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.