مدیتیشن پنج دقیقه‌ای ساده برای رفع استرس

مدیتیشن دارای فواید بسیاری برای مدیریت استرس و ایجاد آرامش در فرد است. هم‌چنین در بلندمدت باعث افزایش آرامش فرد در هنگام مواجهه با موقعیت‌های استرس‌زا می‌شود و مبارزه با ترس را برایتان راحت‌تر می‌کند. اما گاهی اوقات شرایط استرس‌زایی پیش می‌آید که در آن موقعیت زمان کافی برای رفع استرس خود ندارید، با ما همراه باشید تا تمرینی 5 دقیقه‌ای را برای این‌گونه شرایط بیاموزید.

قدم اول: زمان را تنظیم کنید

زمانتان را روی پنج دقیقه تنظیم کنید، این‌گونه نگران از دست رفتن زمان نخواهید بود. می‌توانید از تایمر خود گوشی‌تان هم استفاده کنید.

 

قدم دوم: بدنتان را آرام کنید

چشمانتان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید تا تنش از بدنتان خارج شود. تلاش کنید که خروج تنش از سر تا پایتان را تصور کنید، تصور کنید که چگونه استرس به نوک انگشتان پایتان منتقل و از آن‌جا با هر نفس عمیق از بدنتان خارج یا ناپدید می‌شود.

 

قدم سوم: ذهنتان را پاک کنید

در این قدم، به جای تمرکز روی فکر کردن به هیچ چیز، روی در حال‌بودن تمرکز کنید. زمانی که افکار وارد مغزتان می‌شوند، به آرامی آن‌ها را خارج کنید و به زمان حال بازگردید. اما دقت کنید که تمرکز زیاد روی این قضیه هم خوب نیست، بگذارید همه چیز به‌طور عادی اتفاق بیفتد. اگر قبول کنید که تنها چیز مهم در این لحظه مدیتیشن است، برایتان آسان‌تر خواهد بود.

 

قدم چهارم: ادامه دهید

این کار را برای پنج دقیقه ادامه دهید و با احساس آرامش و سرزندگی بیشتری به زندگی برگردید. برروی احساس بدنتان و نفس کشیدن و رها کردن همه چیز تمرکز کنید، با این تمرین مدیتیشن در گذر زمان احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

مدیتیشن پنج دقیقه‌ای ساده برای رفع استرس - 1

نکات و راهنمایی‌ها

  • اطمینان حاصل کنید که راحت باشید، برای مثال لباستان اذیتتان نکند یا مدل نشستن‌تان راحت باشد.
  • زیاد برروی اینکه در حال حاضر چه کاری انجام می‌دهد تمرکز نکنید، خود این‌کار باعث ایجاد استرس می‌شود.
  • از موسیقی مدیتیشن بپرهیزید، زیرا ممکن باعث ایجاد اختلال در کارتان شود، آن‌ها ضروری نیستند، اما زمانی که حرفه‌ای‌تر شدید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
  • برای بازدهی بهتر، می‌توانید این زمان را طولانی‌تر کنید و این کار را چندبار مرتباً در هفته انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.