مراقبت از زخم

درهنگام آسیب‌دیدگی، مهم است که بدانید مراقبت از زخم چگونه است. با ما همراه باشید تا با اصول مراقبت از زخم آشنا شوید.

کمی خونریزی طبیعی است

خونریزی باعث می‌شود که زخم شما زودتر پاکسازی شود، بنابراین یک مثدار خونریزی خوب و طبیعی است. زخم‌ها و بریدگی‌های کوچک عموماً مدت کوتاهی خونریزی دارند، اما شما می‌توانید با کمی فشار دادن آن با دستمال خون بیشتری از آن خارج کنید. اگر لخته‌ی خونی برروی زخم ایجاد شد، آن را ازبین نبرید، زیرا باعث خونریزی بیشتر و دوباره می‌شوید.

زخم‌ها را بشویید

بهتر است که زخم‌ها و خراش‌ها را با آب خنک کمی بشویید. بعد با کمی الکل و پنبه آن را ضدعفونی کنید. اما آب هم می‌تواند کافی باشد.

از کرم آنتی‌بیوتیک استفاده نکنید

کرم‌های آنتی‌بیوتیک باعث تازه و مرطوب نگه‌داشته‌شدن زخم می‌شوند اما باعث کاهش احتمال ایجاد عفونت می‌شوند. بهتر است از آن‌ها استفاده نکنید و زخمتان را تمیز نگه دارید، اما اگر خواستید استفاده کنید، لایه‌ی خیلی نازکی از آن را روی زخم بزنید.

پانسمان کردن یا نکردن

اگر زخمتان با لباس در تماس است، از چسب زخم یا بانداژ برای آن استفاده کنید. زخم بدون پانسمان بیشتر درخطر ایجاد علونت و بازشدن دوباره است. اما دقت کنید که پانسمان آن را زود به زود عوض کنید.

نشانه‌های آلرژی به لاتکس

اگر زخمتان در زیر پانسمان دچار خارش، سوزش یا عفونت شد ممکن است شما به آن نوع پانسمان آلرژی داشته‌باشید. برای پوست‌های حساس بهتر است از گاز استریل استفاده کنید.

نشانه‌های بهبود

بدن شما به محض ایجاد زخم، فرآیندهای خود را برای درمان آن شروع می‌کند. گلبول‌های سفید از آن دربرابر عفونت محافظت می‌کنند و گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها و رشته‌های فیبرین پوششی برای آن ایجاد می‌کنند. در این هنگام اگر زخمتان دچار خارش شد آن را نخارانید زیرا این پوشش را ازبین می‌برید.

درمان سوختگی‌های کوچک

در سوختگی‌های کوچک که زیاد هم اتفاق می‌افتند، دمای آن مکان را با پارچه‌ای خنک یا آب خنک پایین بیاورید تا گرما در پوست نماند و سوزش ادامه پیدا نکند. بعد آن مکان را با آب و صابون آرام بشویید و آن را با تکه‌ای پارچه به‌نرمی بپوشانید. اگر تاول زد، به تاول‌ها دست نزنید.

مراقبت از زخم‌های جراحی

مراقبت از زخم‌های جراحی همانند زخم‌های دیگر است، باید با پانسمان از آن مراقبت کنید و پانسمان آن را عوض کنید. اما از دستورات دکتر راجع به بخیه پیروی کنید و آن مکان را خشک نگه دارید و اگر قرمزی و خونریزی آن مکان افزایش پیدا کرد، حتماً به دکتر گزارش دهید.

نشانه‌های عفونت

اگر پوستتان قرمز و ملتهب شد، یا دچار افزایش گرما در اطراف زخم شدید، ممکن است دچار عفونت شده‌باشید. اگر دچار عفونت شدید، ترجیحاً به دکتر مراجعه کنید.

در موارد زیر به دکتر مراجعه کنید:

  • اگر بعد از 5 تا 10 دقیقه فشار خونریزی بند نیامد
  • اگر عمیق‌تر یا وسیع‌تر از نصف یک اینچ بود
  • اگر نزدیک به چشم بود
  • اگر دچار فرورفتگی شد
  • اگر توسط چیزی کثیف دچار زخم شدید
  • اگر کثیفی در آن باقی‌ماند
  • اگر خیلی دردناک بود
  • اگر نشانه‌هایی از عفونت داشت
  • اگر ایجاد زخم به‌علت گازگرفتگی حیوان یا انسان بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.