معرفی سه مکان گردشگری یزد

یزد شهر بیابانی ایران یکی از زیبا‌ترین مقصدهای گردشگری به شمار می‌رود. به علت تراکم بالای تاریخی شهر یزد به راحتی می‌توان در مدت یک روز گردشی کامل و خاطره‌انگیز را رقم زد. این شهر که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد جاذبه‌های زیادی را در خود جای داده که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم.

کاروان‌سرای زین‌ الدین

60 کیلومتری جاده‌ی یزد-کرمان تنها کاروان‌سرای دایره‌ای ایران به نام زین ‌الدین قرار دارد. این کاروان‌سرا که به دستور شاه‌عباس صفوی ساخته شده قدمتی بالای 400 سال دارد و در سال 1351 خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت همچنین موفق به کسب دیپلم افتخار برای بازسازی با استفاده از مصالح سنتی از سوی یونسکو شده‌است.

 

یخدان خشتی میبد

در شهرهای گرم و کویری وجود مکانی به نام یخدان همواره احساس می‌شده اما این که چرا این دست مکان‌ها همیشه به عنوان یکی از مقصدهای گردشگری انتخاب می‌شود به بهره‌گیری از علوم مهندسی در ساخت و معماری جالب توجه آن برمی‌گردد. یخدان خشتی میبد  که از آن برای تهیه و نگداری یخ در قدیم استفاده می‌شد سازه‌ای آجری است که در ساخت آن از خشت استفاده شده که به حفظ دما کمک می‌کند. این این سازه از دوره‌ی صفویه برجای مانده‌است.

 

باغ دولت‌آباد

این مکان یکی از زیباترین باغ‌های ایرانی است که در مرکز یزد قرار دارد، یادگاری از عصر افشاریه و زندیه. یکی از نکات جالب توجه در مورد این مکان و جود بلندترین بادگیر جهان به ارتفاع 33.8 متر در آن است که همین موضوع دلیل شهرت جهانی این مکان است. در ابتدا فضای داخلی این باغ ممکن است شما را به یاد باغ فین بیندازد اما به هیچ وجه شبیه آن نیست. این مکان در سال 1346 خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت همچنین جزء یکی از باغ‌های ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

معرفی سه مکان گردشگری یزد - 1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.