معرفی موسیقی ایرانی

موسیقی ایرانی، از تاریخچه و فرهنگ غنی برخوردار است. این موسیقی بیشتر در سبک‌های کلاسیک و سنتی و پاپ است که امروزه سبک‌هایی مانند جاز، راک و هیپ‌هاپ هم به آن اضافه شده. موسیقی ایرانی فرهنگ‌های زیادی از جمله کشورهای غرب آسیا را تحت تاثیر خود قرار داده که باعث ایجاد تکنولوژی‌های جدیدی در موسیقی ترکی و عربی شده، در قرن 16 این موسیقی هند را هم تحت تاثیر خود قرار داده که باعث ایجاد موزیکال‌هایی جدید آمیخته به موسیقی و موسیقیدانان ایرانی شده.

انواع سبک‌های موسیقی

موسیقی کلاسیک

موسیقی کلاسیک ایرانی حاوی انواعی از ملودی می‌باشد که به فرهنگ خود کشور مربوط می‌شود. دستاق، یکی از دستگاه‌های موسیقی ایرانی است که از محبوبیتی بالا برخوردار است و در این سبک موسیقی از آن به وفور استفاده می‌شود.

 

موسیقی سنتی

موسیقی سنتی ایرانی در بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هرکدام دربردارنده‌ی نوعی از مفهوم هستند. بعضی از آن‌ها با موضوعات تاریخی، اجتماعی، دینی و یا حتی نوستالژیک ارائه می‌شوند.

 

موسیقی سمفونیک

موسیقی سمفونیک ایرانی، که امروزه هم مشاهده می‌شود، در اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی توسعه یافت. علاوه بر تنظیم و تهیه‌ی آهنگ‌های بی‌کلام، بعضی از آهنگ‌های سمفونیک ایرانی برگرفته از موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی می‌باشند.

 

موسیقی پاپ

موسیقی پاپ ایرانی در دوران قاجار به وجود آمد و از محبوبیت بسیاری برخوردار شد. بعدها این موسیقی با استفاده از سازهای غربی مانند گیتار گسترش یافت و فراز و فروهای زیادی را تحمل کرد. در طی انقلاب این نوع موسیقی برای مدتی در ایران ممنوع شد اما از سال 1369 بازهم مجاز اعلام شد. این نوع موسیقی معمولا با تلفیقی از سازهای غربی و ایرانی نواخته می‌شوند و توسط یک خواننده هدایت می‌شوند.

 

موسیقی جاز

موسیقی جاز توسط فردی به نام ویگن به ایران معرفی شد که بعدها به عنوان سلطان جاز نام گرفت. اولین آهنگ ویگن با نام مهتاب در سال 1333 منتشر شد که به عنوان یکی از محبوب‌ترین‌های زمان خود شناخته شد.

 

موسیقی راک

موسیقی راک از دهه‌ی 40 وارد ایران شد که ترکیبی از ژانرهای اروپای غربی و آمریکایی بود. این سبک به سرعت میان نسل‌های جوان محبوب شد، به خصوص در کلوپ‌های شبانه در تهران. اما بعد از انقلاب، اکثر خواننده‌های راک مجور به طور رسمی مجوز نگرفتند و از طریق اینترنت پخش می‌شوند.

در سال 1387 اولین گروه متال ایرانی با عنوان انگ‌بند زیرنظر یک کمپانی آلمانی شکل گرفت که با آهنگسازان معروفی کار کردند.

 

موسیقی هیپ‌هاپ

هیپ‌هاپ ایرانی از دهه‌ی 80 در تهران شکل گرفت که با خوانندگان زیرزمینی شروع شد که برگرفته از فرهنگ هیپ‌هاپ آمریکایی بود اما بعدها رنگ‌وبوی ایرانی به خود گرفت.

هم‌چنین برای آشنایی با موسیقی سمفونیک ایرانی می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

معرفی موسیقی ایرانی - 2

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.