معرفی 5 جاذبه گردشگری استان کرمان

کرمان در جنوب‌شرقی ایران واقع است و آب‌وهوایی نیمه کویری دارد در ادامه قصد داریم با برخی از جاذبه‌های گردشگری این شهر آشنا می‌شوید.

یخدان مویدی

همان‌طور که از اسمش پیداست مکان نگهداری یخ را یخدان می‌گویند. در گذشته برای استفاده از یخ در فصل تابستان از این مکان استفاده می‌شد. نام این یخدان از قناتی که به آن راه دارد گرفته شده‌است. این مکان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین یخچال‌های خشتی جهان و ایران شناخته است. معماری زیبا و مهندسی شده، این مکان را به یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تبدیل کرده‌است. در کرمان یخدان‌های دیگری چون زریسف، جومویدی و … نیز وجود دارد.

 

باغ شازده ماهان

این باغ که فضای بسیار زیبایی دارد در دوران قاجار ساخته شده‌است. وجود درختان میوه، فواره‌های آب و معماری چشم‌نوازش هر سال گردشگران زیادی را به این سو می‌کشاند. باغ شازده ماهان یکی از 9 باغی است که در سال 1390 در ردیف میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

 

بازار کرمان

بازارهای قدیمی همیشه مورد توجه گردشگران قرار دارند و در اکثر کلان‌شهرهای ایران وجود دارد اما چیزی که این بازار را متمایز می‌کند طولانی بودن آن است که شامل بازارهای گوناگونی چون بازار وکیل، ارگ، اختیاری، مسگری، کفاش‌ها،کلاه مالی، زرگری، میدان قلعه، مظفری، سردار، قلعه محمود، گنج‌علی خان و … می‌شود.

 معرفی 5 جاذبه گردشگری استان کرمان - 1

مجموعه گج‌علی خان

این مجوعه که در نزدیکی بازار کرمان است و متشکل از حمام، بازار، کاروانسرا، آب‌انبار و ضراب‌خانه(محل ساخت سکه) است. اگر به دنبال بازدید موزه در کرمان هستید باید گفت در این مکان موزه مردم‌شناسی و سکه نیز وجود دارد. اگر زمان زیادی برای گردش نداشتید همین یک مکان کافی است تا کرمان را در یک روز ببینید.

 

موزه زرتشتیان

این موزه نخستین و تنها موزه‌ی مردم‌شناسی زرتشتان جهان است. کلنگ این موزه در دهه 70 به زمین خورد و در سال 1380 به اتمام رسید در این موزه از کتاب و انواع آتشدان گرفته تا لباس‌های قدیمی در معرض دید عموم مردم قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.