نقش پروتئین در کاهش وزن

پروتئین از موارد قابل‌توجه در رژیم‌های کاهش وزن است. پروتئین به افزایش متابولیسم و کاهش اشتها کمک می‌کند. پروتئین به شما در کاهش وزن و آب‌کردن چربی‌های شکمی کمک بسیار مهمی می‌کند. در ادامه به نقش پروتئین در کاهش وزن خواهیم پرداخت.

 

تغییر در میزان ترشح هورمون‌ها

پروتئین هورمون گرلین را در بدن کاهش می‌دهد که باعث کاهش اشتها می‌شود. این ماده هم‌چنین بر سه هورمون دیگر اثر می‌گذارد که به‌طور اتوماتیک باعث کاهش میزان کالری دریافتی روزانه می‌شود.

 

هضم پروتئین و سوزاندن کالری

بین 20 تا 30 درصد کالری خود ماده‌ی پروتئین‌دار هنگام هضم آن سوزانده می‌شود که باعث می‌شود که این ماده چاق‌کننده به‌حساب نیاید.

 

افزایش میزان کالری مصرفی

مصرف پروتئین در روز باعث افزایش کالری مصرفی بین 80 تا 100 کاری می‌شود، تحقیقاتی نشان داده که هنگامی که بیش از حد خود را سیر می‌کنید، به‌طور میانگین 260 کالری دریافت می‌کنید.

 

کاهش اشتها و خوراک کمتر

مواد پروتئین‌دار معمولاً معده را کاملاً پر می‌کنند که باعث کاهش گشنگی و کاهش اشتها می‌شود که این راه بسیار مناسبی برای کاهش میزان کالری دریافتی در روز است.

 

کاهش وزن بدون رژیم

تحقیقاتی نشان داده که افرادی که حتی رژیم سرسختانه‌ای هم نمی‌گیرند و فقط خوراک خود را کمی کنترل می‌کنند، اگر پروتئین مصرف کنند مقدار کاهش وزن بیشتری درمقایسه با افراد دیگر دارند، هم‌چنین مصرف پروتئین باعث پیش‌گیری از بازگشت دوباره‌ی وزن می‌شود.

 

پیش‌گیری از ازدست‌دادن ماهیچه‌ها و عضلات

خوردن مواد پروتئین‌دار از تحلیل‌رفتن عضلات درهنگام کاهش‌وزن جلوگیری می‌کند و درعین‌حال چربی‌سوزی بدن را افزایش می‌دهد که این بسیار مفید است.

 

مواد پروتئین‌دار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.