نقش کلاژن در پوست

کلاژن ماده‌ای در ماهیچه‌ها، پوست، خون، استخوان، غضروف و رباط بدن است که بنا به‌دلایلی می‌توان میزان آن را در پوست با مکمل زیاد کرد. نقش کلاژن در بدن عبارت است از:

  • ایجاد خاصیت کشسانی در پوست
  • کنارهم نگه‌داشتن ماهیچه‌ها و استخوان‌ها
  • حفاظت از اندام‌های مختلف در بدن
  • ایجاد ساختمان برای مفاصل و تاندون‌ها

بدن درحالت عادی کلاژن تولید می‌کند، اما تولید آن با افزایش سن، کاهش می‌یابد. هم‌چنین عوامل دیگری همچون اعتیاد، نور خورشید و رژیم غذایی نامناسب هم باعث کاهش تولید آن می‌شوند که باعث انواع عوارض پوستی همچون ایجاد چروک می‌شود. اما در ادامه به بررسی چند فایده‌ی از این ماده در بدن می‌پردازیم.

  1. کاهش درد مفاصل

با افزایش سن غضروف‌های بدن از بین می‌روند که این باعث درد مفاصل می‌شود. تحقیقاتی در سال 2009 نشان داده که استفاده از مکمل‌های کلاژن که از گردن مرغ ساخته می‌شوند باعث کاهش 40 درصدی این درد می‌شود.

 

  1. کندکردن روند افزایش سن پوست

از موارد بسیار شناخته‌شده در میان مردم این است که وجود این ماده برای داشتن پوستی بدون چروک و درخشان خیلی خوب است. این حقیقت دارد، با کاهش کلاژن در پوست چروک ایجاد می‌شود و پوست حالتی مات به خود می‌گیرد.

 

  1. ساخت عضله و کاهش چربی

از عوامل اصلی در ساخت عضله و ماهیچه در بدن است که حاوی گلیسین است که نوعی آمینواسید به‌حساب می‌آید و برای ساخت ماهیچه و سوخت‌وساز بدن ضروری است.

 

  1. بهبود گوارش

کلاژن به گوارش بهتر در بدن کمک می‌کند و عملکرد سیستم گوارش را بهبود می‌بخشد. هم‌چنین خوب است بدانید که تحقیقی در سال 2003 این مطلب را ازنظر علمی اثبات و تایید کرده‌است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.