نگاهی کوتاه به اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء یا اینترنت چیزها نام دیگر IOT است. مسئله‌ای که زندگی اکثر مردم را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و از بزرگ‌ترین شاخصه‌های شهر هوشمند است. به زبان ساده اینترنت چیزها به معنی اتصال دستگاه‌ها به هم‌دیگر به وسیله اینترنت به منظور تعامل با هم یا انسان است. شاید یک مثال مسئله را روشن‌تر کند، خانه هوشمند!

تصور کنید بعد از یک روز کاری سخت به خانه برگشتید و روی کاناپه دراز کشیدید و به خواب رفتید بعد از این که بیدار شدید به رقم خستگی فراوان حتی دلتان نمی‌خواهد از جا بلند شده و زحمت روشن کردن لامپ را به خود بدهید در همین حین دلتان یک فنجان قهوه تازه می‌خواهد. حالا فکرش را بکنید تنها با در دست داشتن گوشی همراه‌تان می‌توانید همه‌ی این کارها را بکنید.

البته به همین راحتی که تصور کردید هم نیست چرا که اول باید سیستم نورپردازی، قهوه‌ساز و یک تلفن هوشمند داشته باشید. دوما باید از طریق اپلیکیشن مختص به این کار با گوشی هوشمند به موارد ذکر شده متصل شوید و در آخر در نهایت آرامش تصور بالا را به یک واقعیت شیرین تبدیل کنید.

اینترنت اشیاء به موارد ذکر شده بالا اکتفا نمی‌کند و محدوده‌ی وسیع‌تری را پوشش می‌دهد. برای مثال می‌توان به گجت‌های پوشیدنی، خودرو و شهر هوشمند اشاره کرد. در نگاه اول راحتی اولین فاکتوری است که این موضوع به کاربران هدیه می‌دهد ولی وقتی با دقت بنگریم صرفه‌جویی در وقت و هزینه کاربر از مهم‌ترین هدف‌های این پدیده نوظهور است.

بحث امنیت از دغدغه‌های اصلی این پدیده است چرا که برای شناسایی هر وسیله در این شبکه اعم از انسان، حیوان و دستگاه باید کد مستقلی تعریف شود که حجم اطلاعات بالایی را دارا می‌باشد ولی این موضوع به قدری مهم است که متخصصان این حوزه فکر اساسی برای آن کرده باشند پس نباید جای نگرانی باشد.

نگاهی کوتاه به اینترنت اشیاء - 1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.