همه‌چیز راجع به ویتامین A و مصرف آن

از کودکی به همه‌ی ما گفته‌اند که هویج برای چشم‌ها خوب است! درواقع این درست است، این تصوری ساده‌شده از ویتامین A و تاثیرات آن روی بینایی است. بسیاری از افراد اهمیتی به ویتامین A نمی‌دهند و نسبت به آن بی‌توجه هستند، اما این ویتامین برای سلامت سیستم ایمنی و بینایی و رشد ضروری است. معمولاً میزان موردنیاز ما از این ویتامین در غذاها پیدا می‌شود، اما خب قرص‌های مکملی هم برای آن وجود دارند.

ویتامین A چیست؟

این ویتامین از ویتامین‌های محلول در چربی است که این دو معنی می‌دهد، یکی اینکه نباید بیش از حد نیاز این ویتامین دریافت شود و دیگری این‌که برای استفاده از آن به چربی نیاز است.

 

آن را کجا پیدا کنیم؟

این ویتامین به اشکال مختلفی در غذاها وجود دارد که معمولاً ویتامین A همراه با کاروتنوئیدها است. این ویتامین به‌طور طبیعی در غذاهای جانوری چرب همچون شیر و تخم‌مرغ و کره و ماهی به میزان بالا یافت می‌شود. کاروتنوئیدها هم در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شوند و معروف‌ترین کاروتنوئید، بتا کاروتن است که معمولاً در میوه‌های نارنجی و سبز تیره همچون هویج، سیب‌زمینی شیرین، فلفل دلمه‌ای، بروکلی و اسفناج یافت می‌شود. انواع دیگری از کاروتنوئیدها هم همچون لوتئین و لیکوپن وجود دارند که به ویتامین A تبدیل نمی‌شوند اما بسیار مفید هستند.

همه‌چیز راجع به ویتامین A و مصرف آن - 1

اگر به میزان کافی دریافت نکنیم چه می‌شود؟

کمبود ویتامین A می‌تواند منجر به نابینایی قابل پیش‌گیری در کودکان شود. یکی دیگر از نشانه‌های کمبود این ویتامین عدم دید کافی در شب است. علاوه بر این‌ها اسهال یا کم‌خونی هم می‌تواند ناشی از همین قضیه باشد.

 

اگر بیشتر از میزان کافی دریافت کنیم چه می‌شود؟

معمولاً این اتفاق خیلی کم می‌افتد، اما می‌تواند به پوست درخشش نارنجی‌رنگی بدهد که بعد از توقف میزان بالای دریافت پوست به‌حالت عادی برمی‌گردد. این ویتامین محلول در چربی است و میزان بیشتر از حدنیاز آن سودی به بدن نمی‌رساند و می‌تواند باعث سرگیجه، حالت تهوع، اسهال، مشکلات پوستی و افزایش فشار بر مغز شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.