همه با هم در خانه می‌مانیم

“همه با هم در خانه می‌مانیم” جمله‌ای است که این روزها باید دوباره به خود یادآور شویم. بیایید یک‌بار دیگر موضوع مهم این روز‌های کشور را با هم از نو نگاه کنیم. با شروع سال 2020 ویروس کرونا با سرعت بالای انتقال از مرزها گذشته و الآن در سراسر کشورهای دنیا حریف می‌طلبد. از اولین باری که این ویروس از بازار مواد غذایی چین شروع شده تا کنون صداها هزار نفر با آن دست به گریبان‌اند.

علائمی که باید جدی بگیریم

پزشکان هر روز اطلاعات جدید راجع به این ویروس می‌آموزند. تاکنون می‌دانیم که کرونا ویروس ممکن است در ابتدا علامتی برای برخی از افراد ایجاد نکند. شما ممکن است این ویروس را به مدت 2 روز یا حداکثر 2 هفته در خود داشته باشید. اما علائمی که نباید به راحتی از کنار آن بگذریم عبارت‌اند از:

  • تنگی نفس
  • سرفه ای که به مرو زمان شدیدتر می‌شود
  • تب کم درجه که به تدریج افزایش می‌یابد

البته این علائم امکان دارد در بعضی از افراد شدیدتر شود.

همه با هم در خانه می‌مانیم - 1

چرا باید در خانه بمانیم؟

اگر به اوایل شیوع این بیماری برگردیم، خواهیم دید که محققان چینی عامل انتقال را از حیوان به انسان معرفی کرده‌اند. فردی که در ارتباط با حیوان ناقل است می‌تواند خود نیز ناقل این بیماری شود و آن را از طریق قطرات تنفسی به انسان دیگر منتقل کند. برای همین به حداقل رساندن ارتباط افراد با یکدیگر به عنوان دستورالعمل همگانی در قطع زنجیره انتقال ویروس در این کشور اجرا شد.

چیزی که در کشور خودمان هم شاهد آن هستیم. اما با پایان یافتن تعطیلات نوروزی متاسفانه شاهد از سرگیر زندگی عادی توسط برخی از هم‌وطنان هستیم. نکته قابل توجه این است که در شرایط کنونی کشور زندگی عادی باید “درخانه ماندن” تعریف شود.

 

و اما حرف آخر

برای همین از آن‌جا که همه‌ی ما افراد خانواده خود را دوست داریم،  نیاز است یک‌بار دیگر برای خودمان یادآور شویم که با بیرون رفتن خودمان جان این عزیزان و کادر درمانی که تمام قد در برابر این بیماری ایستاده‌اند تا گزندی به ما نرسد، به خطر می افتد. به امید روزهای بهتر که با همکاری هم به زودی از راه می‌رسند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.