چگونه والدین خوبی باشیم و فرزندان موفقی تربیت کنیم؟

در بین شلوغی‌های زندگی امروزی، این از بزرگترین دغدغه‌های افراد است که چگونه والدین خوبی برای فرزندانشان باشند و آن‌ها را خوب تربیت کنند. درواقع تعاریف متفاوتی از خوب‌بودن و یا موفق‌بودن وجود دارد که بنا به ارزش‌های هر خانواده می‌تواند متفاوت باشد. در وهله‌ی اول مهم‌ترین کار برای شما این است که بفهمید دقیقاً چه چیزی می‌خواهید و خانواده‌تان در چه راستایی حرکت می‌کند.

بی‌توجهی

تحقیقاتی اخیراً در آمریکا نشان داده که اکثر افراد بالای 30 سال که افراد موفقی نیستند، در دوران کودکی و جوانی خود از بی‌توجهی رنج می‌برده‌اند! پس بهتر است آن را جدی بگیرید. بی‌توجهی والدین به فرزندان می‌تواند باعث کاهش به‌اشتراک‌گذاری توانایی‌ها توسط کودک، عدم تمرکز وی، عصبانیت و ناراحت‌بودن او شود که علاوه بر این‌ها، او دیگر خود را مقصر هیچ چیزی نخواهد دانست و تقصیر را به گردن دیگران خواهد انداخت.

 

حضور برای فرزندان

دقت کنید، فرزندان به والدین‌شان احتیاج دارند، پس همیشه آن‌ها را سرگرم اسباب‌بازی‌هایشان نکنید درحالی که درگیر زندگی خود هستید! فرزندان دوست دارند که والدین در فعالیت روزانه‌ی آن‌ها شریک باشند، با آن‌ها غذا بخورند و با هم تکالیفشان را انجام دهند، پس به آن‌ها عشق و توجه بدهید، این‌گونه بچه‌ها شانس بیشتری برای موفقیت در آینده خواهند داشت.

چگونه والدین خوبی باشیم و فرزندان موفقی تربیت کنیم - 1
 

سخت‌کوشی را به آن‌ها آموزش دهید

افراد موفق، معمولاً افراد سخت‌کوشی هستند، پس بهتر است از کودکی این خصلت را در فرزندتان تقویت کنید. قطعاً می‌دانید که منشا این قضیه باید خانواده باشد.

  • به فرزندتان یاد بدهید که همه‌چیز مجانی نیست و نیاز به تلاش دارد.
  • به فرزندتان یاد بدهید که خانواده مانند یک تیم است که همه باید همکاری داشته‌باشند.
  • به فرزندتان یاد بدهید که برای کاری که انجام می‌دهد، چه خوب و چه بد باید پاسخگو باشد. مثلاً برای کارهای خوب او، جایزه قرار دهید.
  • به فرزندتان احترام گذاشتن را یاد دهید. به او یاد بدهید که به خانه و خانواده احترام بگذارد و با هرچیزی درست برخورد کند.
 

مثالی برای فرزندتان باشید

بهترین راه برای یاد دادن به بچه‌ها، نشان‌دادن مثال عینی به آن‌ها است. تلاش کنید برای آن‌ها مثالی از موفقیت باشید. قطعاً شما هم شاهد تقلید بچه‌ها از رفتارهایتان بوده‌اید، پس بهترین کار همین است!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.