چگونه دستگاه گوارش سالم‌تری داشته‌باشیم؟

دستگاه گوارش بخش بسیار مهمی از بدن است که در خوردن و هضم غذا به ما کمک می‌کند و مشکلات ناشی از آن بسیار آزاردهنده هستند، اما باید چه کنیم تا دستگاه گوارش سالمی داشته‌باشیم؟ با ما همراه باشید تا متوجه شوید.

استفاده از فیبر

مصرف روزانه حداقل 25 گرم فیبر به شما در کارکرد دستگاه گوارش و قلب و قندخون کمک می‌کند، زیرا فیبر باعث احساس سیری و دریافت کمتر مواد غذایی می‌شود.

 

جویدن آدامس

جویدن آدامس باعث تعادل اسید و مشکلات مربوط به آن می‌شود و سوزش معده را از بین می‌برد، اما اگر این درمان باعث ایجاد نفخ در شما می‌شود، از آن دوری کنید.

 

نداشتن کاهش وزن یک‌دفعه‌ای

کاهش وزن یک‌دفعه‌ای باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل سوزش معده و نفخ می‌شود، به دکتر بروید و با داشتن برنامه‌ای آرام‌آرام وزن کم کنید.

 

نوشیدن آب

با نوشیدن آب، آبمیوه، چای و نوشیدنی‌های دیگر، می‌توانید به کارکرد دستگاه گوارشتان کمک کنید، به گونه‌ای که دفع مواد دفعی از آن سرعت می‌یابد.

چگونه دستگاه گوارش سالم‌تری داشته‌باشیم - 1

استفاده از پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک، باکتری مفیدی است که در ماست، آبمیوه و مکمل‌ها یافت می‌شود و به درمان اسهال و عفونت کمک می‌کند.

 

سیگار کشیدن

سیگار باعث ایجاد ضعف در انتهای مهری می‌شود که میتواند به ریفلاکس اسید معده و سرطان ختم شود.

 

آرام غذاخوردن

آرام غذاخوردن باعث کاهش ورود گازها به معده می‌شود، پس عجله نداشته‌باشید و از غذا لذت ببرید.

 

لبنیات

بعضی افراد قادر به گوارش لاکتوز موجود در شیر و لبنیات نیستند، اگر لاکتوز شما را اذیت می‌کند، از محصولات جایگزین بدون لاکتوز استفاده کنید.

 

مراجعه به دکتر

اگر نشانه‌های ناشی از مشکلات گوارشی در شما ادامه‌دار شد به دکتر مراجعه کنید، مخصوصاً اگر باردار هستید یا تب کردید و یا حتی در بلعیدن مشکل دارید. لازم به ذکر است که بالاآوردن خون و کاهش وزن یک‌دفعه‌ای و بدون دلیل هم می‌توانند خطرناک باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.