کوه‌های رنگین‌کمانی در زنجان

کوه‌های رنگین‌کمانی شاید بهترین نامی بود که روی این کوه‌ها گذاشتند چرا که از رنگ‌های بی‌نظیر تشکیل شده‌است. این کوه‌های زیبا در مسیر زنجان و آذربایحان شرقی قرار دارند و در گویش محلی به نام “آلاداغ‌لار” خوانده می‌شوند. از آن جا که این مسیر در قسمت سردسیر کشورمان قرار دارد بهترین زمان دیدن این منظره شگفت‌انگیز در نیمه اول سال است.

کوه‌های رنگین‌کمانی در زنجان - 1
 

هر کسی در کودکی آرزوی خاص داشته مثلا یکی دلش می‌خواست ماه را در دست بگیرد یا از آسمان ستاره بچیند اما تا به حال آرزو داشتید رنگین‌کمان را لمس کنید.
اگر این طور باشد باید بگوییم آرزویتان برآورده شده، وجود کوه‌های رنگین‌کمانی همان تحقق آرزوی شما است. از این دست کوه‌ها در خیلی از کشورهای جهان وجود دارد مثل چین، پرو، آرژانتین و … که هر یک زیبایی منحصر به فرد خود را دارد اما خبر خوب این است که ایران ما هم از این زیبایی بی بهره نمانده‌است.
این رنگ‌های دلپذیر نشان از وجود مواد معدنی گوناگون در خاک این ناحیه دارد که هر یک در مجاورت هوا به رنگی زیبا مبدل می‌شود. اگر به دنبال سوژه‌ای برای عکاسی هستید حتما سری به این کوه‌ها بزنید.
این پدیده طبیعی هر ساله علاقمندان داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می‌کند اما نبود امکانات کافی از تعداد علاقمندان به این کوه‌ها کاسته‌است.

شاید جالب است که بدانید مردم محلی به دیدن این جلوه حیرت‌انگیز اکتفا نکرده و خانه‌هایشان را با آن رنگ‌آمیزی می‌کنند. فکرش را بکنید این رنگ‌ها تا چه‌ میزان در روحیه ساکنان این مناطق تاثیر مثبت می‌گذارد، شاید وقت آن رسیده باشد که ما هم در شهرهای خود از این الهام طبیعت درسی بگیریم و به زندگی‌مان رنگ و روی تازه ببخشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.