10 واقعیت جالب و تکان‌دهنده راجع به رویا!

رویاها می‌توانند جذاب، جالب، هیجان‌انگیز، ترسناک و یا حتی عجیب‌غریب باشد! علم با این حجم از پیشرفت، درنیافته که چرا رویا می‌بینیم، اما به حقایقی راجع به رویا و رویا دیدن رسیده که در ادامه به بیان برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

همه رویا می‌بینند!

تمام بزرگسالان و کودکان به‌طور شبانه در حدود 2 ساعت رویا می‌بینند، حتی کسانی که ادعا می‌کنند ابن اتفاق برایشان نمی‌افتد! پژوهش‌گران معتقدند که انسان چند رویا در یک شب می‌بیند که هرکدام از بین 5 تا 20 دقیقه طول می‌کشد.

 

اکثر رویاها فراموش می‌شوند

تقریباً 95 درصد از رویاها کمی بعد از بیدارشدن فراموش می‌شوند و این به این خاطر است که در هنگام خواب اتفاقاتی در مغز می‌افتد و تغییراتی در آن ایجاد می‌شود که در بیداری مغز از آن حمایت نمی‌کند.

 

رویاهای همه رنگی نیست!

درصد کمی از افراد جهان رویاهایشان سیاه‌وسفید است! و رویاهای رنگی افراد هم معمولاً رنگ‌هایی ملایم دارد.

 

رویاها بنا به جنسیت متفاوت هستند

در پژوهشی، مشخص شد که مردان نسبت به زنان بیشتر خواب تیر و تفنگ می‌بینند! این درحالی است که این درصد برای رویاهایی راجع به لباس و مسائل مربوط به آن در زنان بیشتر است. زنان معمولاً رویاهای طولانی‌تری دارند و در آن افراد بیشتری را ملاقات می‌کنند، این درحالی است که رویاهای مردان معمولاً با مسائل فیزیکی درگیر است بیشتر شخصیت خواب‌هایشان مرد است اما در خانم‌ها، هردو جنسیت به یک اندازه حضور دارند.

 

حیوانات هم رویا می‌بینند!

دقیقاً مانند انسان‌ها، حیوانات هم رویا می‌بینند، هنگامی که می‌بینید یک سگ در خواب پا یا دمش را تکان می‌دهد، بدانید که در عالم رویا مشغول است!

10 واقعیت جالب و تکان‌دهنده راجع به رویا - 1
 

رویاها قابل کنترل هستند

رویای واضح به رویایی گفته می‌شود که شما در آن درجریانید که دارید خواب می‌بینید! در این نوع از رویا، شما معمولاً قادر به کنترل حوادث و تصمیم‌گیری تاحدی هستید.

 

احساسات منفی رایج‌تر هستند

در رویاها بیشتر احساس‌های منفی همچون نگرانی وجود دارد.

 

افراد نابینا هم رویا می‌بینند

پژوهش‌گران دریافته‌اند که افراد نابینا باوجود حرکت کمتر چشم‌هایشان، می‌توانند رویا ببینند!

 

در حین خواب فلج می‌شوید

در حین خواب، ماهیچه‌های شما تلاش زیادی می‌کنند که به رویاهایتان واکنش نشان دهید! درواقع نورون‌ها هم تحریک نمی‌شوند تا حرکتی اتفاق نیفتد.

 

بسیاری از رویاها جهانی هستند

با وجود اینکه رویاهای ما تاحد زیادی به تجربیات شخصی بستگی دارد، اما برخی رویاها در جهان همگانی هستند! مثلاً اکثر افراد جهان رویاهایی با موضوع تعقیب‌شدن، موردحمله قرارگرفتن، دیر رسیدن، پرواز کردن، بدون لباس بودن در اجتماع و یا حتی از جایی پرت‌شدن را دیده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.