آشنایی با ویکی‌پدیا، دانش‌نامه آزاد

ویکی‌پدیا، دانش‌نامه آزاد چندزبانه می‌باشد که به‌عنوان محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین منبع اینترنتی و هم‌چنین از وب‌سایت‌های برتر الکسا به‌شمار می‌رود. این سایت، توسط ویکی‌مدیا، یک سازمان غیردولتی اداره و حمایت می‌شود. ویکی‌پدیا در ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ توسط جیمی ویلز و لری سنگر به وجود آمد که زبان‌های مختلف بعدها به آن اضافه شد. با آمار ۵۶۸۹۲۲۲ مطلب، ویکی‌پدیای انگلیسی وسیع‌ترین این دانش‌نامه آزاد در بین باقی زبان‌ها به شمار می‌رود. بعد از ویکی‌پدیای انگلیسی، ویکی‌پدیاهای سوئدی، آلمانی، فرانسوی، روسی، ایتالیایی، اسپانیایی، ویتنامی، چینی، ژاپنی، اوکراینی، فارسی و عربی از پرمطلب‌ترین‌ها به‌شمار می‌روند. اما به طور کلی بیش از ۴۰ میلیون مقاله در ۳۰۱ زبان متفاوت در ویکی‌پدیا موجود می‌باشد که ۱۸ میلیارد بازدید و چیزی نزدیک به ۵۰۰ میلیون بازدیدکننده‌ی متفاوت را تا ماه فوریه ۲۰۱۴ داشته است.

همچنین از ای دانش‌نامه به‌عنوان سایتی نام برده می‌شود که به‌دلیل دانشنامه‌ی آزاد بودن آن، اخبار نادرست و شایعات بسیاری در آن به چشم می‌خورد که در راستای حل این مسئله، در سال ۲۰۱۷ فیسبوک همکاری خود را با ویکی‌پدیا برای بیان مطالب درست و شناخت آن‌ها از شایعات اعلام کرد که بعد از آن در سال ۲۰۱۸ هم، یوتیوب نیز همکاری خود را اعلام کرد. در ادامه‌ی این ماجرا، واشنگتن پست از ویکی‌پدیا به عنوان “پلیس خوب اینترنت” نام برد.

تحقیقاتی در سال ۲۰۱۱ در دانشگاه مینسوتا نشان داد که مردان و زنان در انتخاب مطالب در این سایت سلایق متفاوتی از یکدیگر دارند. تمرکز خانم‌ها بیشتر بر روی مطالب مرتبط با مردم و هنر است درحالی‌که مردان بیشتر به‌سمت جغرافی و علوم دیگر علاقمندند.

هم‌چنین فعالیت‌ها و پروژه‌های دیگری نیز وجود دارند که از آن‌ها به‌عنوان فعالیت‌های همراه با ویکی‌پدیا یاد می‌شود که همه از سوی شرکت ویکی‌مدیا ساپورت می‌شوند.فعالیت‌هایی همچنون ویکشنری، ویکی‌کوت، ویکی‌بوکز، ویکی‌نیوز، ویکی‌وویج، ویکی‌ورسیتی و ویکی دیتا از این قبیل هستند.

ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد - 2

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.