5 تعویض غذا که به سلامت پوست کمک می‌کنند!

جدا از اشعه‌های خورشیدی، تغذیه‌ی ما تاثیر بسیاری بر سلامت پوست دارد. درواقع رژیم غذایی می‌تواند وسیله‌ی مبارزه‌ی خوبی در برابر افزایش سن و بدشکل شدن پوست باشد. این به این معنی نیست که از خیلی از غذاها دست بکشید که البته غیرممکن است، ولی باید تعادلی را در رژیم غذایی‌تان حفظ کنید.

سیب‌زمینی شیرین سرخ شده

سیب‌زمینی سرخ‌شده ممکن است غذای خیلی خوشمزه‌ای باشد، اما برای داشتن پوستی سالم اصلاً مناسب نیست، هم سرخ‌شدن آن و هم نمک موجود در آن می‌تواند در طولانی‌مدت به بدن آسیب برساند. غذاهای سرخ‌شده در دماهای بالا رادیکال‌های آزاد را منتشر می‌کنند که می‌تواند فرآیند افزایش سن و فرسوده‌شدن سلول‌ها را تسریع کند. به‌جای استفاده از سیب‌زمینی سرخ‌شده، سیب‌زمینی شیرین را سرخ  کنید که حاوی مس است که در ساخت کلاژن به بدن کمک می‌کند، گفتیم که خوشمزه هم هست؟!

5 تعویض غذا که به سلامت پوست کمک می‌کنند - 1

مرغ

گوشت‌های فرآوری‌شده همچون هات‌داگ یا بیکن یا پپرونی معمولاً مقدار بالایی چربی اشباع و سدیم دارند که باعث خشکی پوست و افزایش عفونت می‌شود. به‌جای این غذاها، می‌توانید مرغ گریل کنید یا بپزید که سرشار از آمینواسیدهای ضروری برای ساخت کلاژن هستند و پروتئین بالایی دارند.

 

روغن زیتون یا آووکادو

مارگارین، خوردنی فرآوری‌شده‌ای است که طعم و شکلی شبیه به کره دارد اما از روغن‌های گیاهی تهیه می‌شود و جایگزین سلامتی به‌حساب می‌آید. اما معمولاً چربی‌های ترانس بسیاری دارد. برای داشتن پوستی سالم، بهتر است از آووکادو یا روغن زیتون به‌جای آن استفاده کنید، برای مثال در ساندویچ‌ها یا سیب‌زمینی تنوری از این دو استفاده کنید و از اثرات ضدپیری آن‌ها بهره ببرید.

 

میوه با عسل و ماست

مواد دارای قند بالا همچون شکر می‌توانند مشکلات زیادی را پدید بیاورند و فرآیند پیری و تخریب کلاژن را سریع‌تر کنند. بهتر است به‌جای استفاده از دسرهای شیرین و قندی، ترکیبی از میوه‌های تازه و عسل و ماست (ترجیحاً ماست یونانی که پروتئین بیشتری دارد) استفاده کنید و از آن لذت ببرید!

 

نان جوانه گندم

از غذاهای فرآوری‌شده تاحد زیادی بگذرید اگر قصدتان داشتن پوستی درخشان است. تحقیقات نشان داده که استفاده از کربوهیدرات‌ها (که در نان عادی وجود دارد) باعث تسریع فرآیند پیری می‌شود پس از نان جوانه گندم بدون شکر اضافه استفاده کنید که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها است و پوستتان درنهایت از شما تشکر خواهد کرد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.