یادگیری سریع‌تر و بهتر چگونه حاصل می‌شود؟

زمانی که سخن از یادگیری چیزی می‌شود، یک روش برای همه جواب نمی‌دهد. برای مثال در یادگیری زبان، برخی افراد علاقه دارند که بشنوند و یاد بگیرند، برخی دیگر ترجیح می‌دهند قواعد و کلمات را بیاموزند و صحبت کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند تا در موقعیتی قرار گیرند که اطرافشان همه به آن زبان صحبت کنند و از این روش آن را بیاموزد.

هیچ‌کدام از این روش‌ها اشتباه نیست، فقط متفاوت هستند. شما هم بهتر است اول متوجه شوید که چگونه بهتر می‌آموزید و از همان روش برای باقی مسیر زندگی‌تان استفاده کنید. با ما همراه باشید تا شما را کمی در مسیر شناخت نوع یادگیری‌تان و کمک به یادگیری بهترتان یاری کنیم.

انواع مختلف آن چیست؟

در کل بیش از 70 نوع روش یادگیری در سرتاسر جهان وجود دارد، اما باتوجه به قابل استنادترین مدل ارائه‌شده برای روش‌های یادگیری در مجموع افراد معمولاً عضوی از یکی از گروه‌های زیر هستند:

  • دیداری – با نگاه کردن بهتر می‌آموزند
  • شنیداری – با شنیدن بهتر می‌آموزند
  • نوشتاری – با نوشتن و خواندن بهتر می‌آموزند
  • فیزیکی – با انجام‌دادن و لمس‌کردن بهتر می‌آموزند

توانستید گروه خود را پیدا کنید؟ بهتر است نگاهی به خود بیندازید و کمی تامل کنید، حتماً جزو یکی از این گروه‌ها خواهید بود.

 

مضرات تک‌روشی بودن

هرکدام از ما روش یادگیری متفاوتی داریم، اما بهتر است در این مسیر کمی انعطاف‌پذیر هم باشید! اگر با کتاب‌خواندن بهتر می‌آموزید، خود را محدود به آن نکنید، در این‌صورت ممکن است ویدیوهای آموزشی فوق‌العاده‌ای را از دست بدهید. در مواجهه با یادگیری، آزاد و منعطف باشید و با ذهنی بازتر مسائل را بپذیرید. روش یادگیری شما فقط بخشی از تصویر است! اکثر افراد ممکن است با چند روش یادگیری راحت باشند، اما به شما پیشنهاد می‌کنیم روش‌های بیشتر و بیشتری را امتحان کنید و بهترین را از میان آن‌ها انتخاب کنید.

یادگیری سریع‌تر و بهتر چگونه حاصل می‌شود - 1

چند ترفند

روش یادگیری‌تان را در زندگی‌تان پیاده کنید

برای مثال، اگر مشعول یادگیری کابینت‌کاری هستید، با ویدیوها بهتر یاد می‌گیرید یا با داشتن کسی که به شما عیناً نشان دهد که چه بکنید؟ یا مثلاً هنگام یاد گرفتن نام کسی راحت‌تر نیستید اگر آن را یادداشت کنید یا به دفترچه تلفن‌تان آن را اضافه کنید؟

زمانی که متوجه شوید کدام روش، روش شماست، آن‌گاه می‌توانید در موقعیت‌های متفاوت از آن استفاده کنید.

 

تکنیک‌ها را مخلوط کنید

از روتین‌های طبیعی دربیایید و از ترکیب‌کردن تکنیک‌ها نترسید! فقط کاری را انجام دهید که فکر می‌کنید بهتر است.

 

نقاط ضعف‌تان را بهبود ببخشید

احتمالاً شما متوجه شدید که در یادگیری شنیداری مهارت زیادی ندارید، اما بهتر است به‌جای گذشتن از آن، آن را تمرین کنید تا یادگیری برایتان آسان‌تر شود.

 

خودتان را امتحان کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود بازگشت اطلاعات به مغزتان این است که خودتان را امتحان کنید. برای مثال اگر دارید ویدیویی را نگاه می‌کنید که می‌گوید چگونه کارآفرینی کنید، آن را فراموش نکنید. فردای آن روز از خودتان بپرسید که ویدیو چه پیامی برایتان داشت، با این روش بهتر چیزها را به‌خاطر می‌سپارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.