فلوت و انواع آن

فلوت خانواده‌ای از سازهای موسیقی در گروه سازهای چوبی-بادی است. فلوت برای اولین بار درحدود 35000 تا 43000 سال پیش در منطقه‌ی سوابین جورا، یعنی آلمان امروزی یافت شد و از آن استفاده شد و جزو سازهای بسیار قدیمی به‌شمار می‌آید. باوجود اینکه امروزه بعضی از انواع این ساز را از جنس طلا می‌سازند، اما هم‌چنان جزو سازهای چوبی-بادی محسوب می‌شود.

فلوت و انواع آن - 1

انواعی از این ساز وجود دارد که از آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

فلوت هندی

این نوع که از جنس بامبو است، در موسیقی کلاسیک هندی نقش مهمی را ایفا می‌کند. درواقع خدای هندو، کریشنا به‌عنوان استاد این ساز شناخته می‌شود. دو نوع فلوت هندی اصلی وجود دارد که نام یکی بانسوری با شش سوراخ برای انگشت است که از آن در شمال هند بیشتر استفاده می‌شود و نوع دیگر آن ونو است که هشت سوراخ دارد و از آن بیشتر در جنوب هند استفاده می‌شود.

 

فلوت چینی

در چین، فلوت چینی را دیزی می‌نامند که انواع مختلفی از آن با ساختارها و اندازه‌ها و تعداد سوراخ‌های متفاوت از 6 تا 11 وجود دارد که بیشتر آن‌ها از بامبو ساخته می‌شوند، اما برخی از آن‌ها از جنس استخوان، چوب و یا آهن هم می‌توانند باشند. معروف‌ترین و مورداستفاده‌ترین فلوت ها در ارکستر مدرن چین بانگدی، کودی، ژیندی و ددی هستند.

 

فلوت ژاپنی

فلوت ژاپنی با نام فو، شامل تعداد زیادی از فلوت‌های موسیقی ژاپنی می‌شود که از معروف‌ترین‌های آن‌ها می‌توان به شاکوچاچی، هات‌چیکو، گاکوبو، کومابو، ریوتکی، نوکان، شینوبو، کاگورابو و مینتکی نام برد.

 

سودینا و سولینگ

سودینا نوعی از این ساز است که از آن در ماداگاسکار در اقیانوس هند استفاده می‌شود. این ساز از قدیمی‌ترین سازها در جزیره است که در آسیای جنوب شرقی مخصوصاً اندونزی هم پیدا می‌شود که آن‌جا آن را با نام سولینگ می‌شناسند.

 

سرینگ

سرینگ یا بلول، فلوتی با تن صدای متفاوت و بسیار کوچک است که در منطقه‌ی شرق ارمنستان از آن استفاده می‌شود و معمولاً از چوب، با هفت سوراخ و یک سوراخ برای انگشت شست ساخته می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.